Trwa ładowanie...
d5bek4j
euro
15-12-2008 16:16

Kontynuacja wyprzedaży złotego

Podczas dzisiejszych notowań na rynku eurodolara, waluta europejska kontynuowała zapoczątkowany od kilku dni trend aprecjacyjny.

d5bek4j
d5bek4j

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Podczas dzisiejszych notowań na rynku eurodolara, waluta europejska kontynuowała zapoczątkowany od kilku dni trend aprecjacyjny. Impet osłabienia amerykańskiego dolara jednak zyskał nieco na sile, tym samym para EUR/USD osiągnęła swoje maksimum na poziomie 1,3606.

Poznaliśmy dzisiaj indeks Tankan z Japonii dla przemysłu oraz usług za IV kwartał. Wartości tego indeksu ukształtowały się odpowiednio na poziomach -24 pkt oraz -9 pkt i były zbieżne z wartościami prognozowanymi. Światło dzienne ujrzało również dzisiaj kilka istotnych danych makro z USA. Indeks NY Empire State za grudzień wyniósł -25,76 pkt, wobec -25,43 pkt miesiąc wcześniej.

Lekkim rozczarowaniem dla inwestorów okazały się kolejne publikacje zza Oceanu, tym razem dotyczące napływu kapitału netto oraz kapitału długoterminowego. Ukształtowały się one w październiku odpowiednio na poziomach 286 mld oraz 1,5 mld USD, podczas gdy poprzednie wartości to 143 mld USD oraz 66,2 mld USD. Ujemną wartość zanotowała produkcja przemysłowa w listopadzie, tj. -0,6 w ujęciu miesięcznym. Oczekiwano spadku wielkości -0,5 % m/m, wobec wzrostu 1,5% miesiąc wcześniej. Dzisiaj w godzinach wieczornych poznamy również z USA indeks rynku nieruchomości NAHB.

Złoto pozostaje dzisiaj w wąskim przedziale wahań osiągając maksimum na poziomie 833,15 usd/oz.

d5bek4j

*Sytuacja techniczna eurodolara: *poniedziałek przyniósł potwierdzenie sygnałów zarysowanych jeszcze w zeszłym tygodniu – dolar traci względem euro. Ruch w kierunku północnym jest o tyle istotny, że nie poparty żadnymi doniesieniami o podłożu makroekonomicznym ma charakter bardzo stabilny i konsekwentny. Z technicznego punktu widzenia wyszliśmy powyżej linii oporu zlokalizowanej w pobliżu figury 1,3500, która obecnie stanowi istotne wsparcie. Biorąc pod uwagę popołudniowy układ wskaźników intra day (weszliśmy w końcowy etap widocznej od zeszłego czwartku fali wzrostów) należy się spodziewać jeszcze jednego wyraźniejszego powrotu do niższych cen. Najbliższy lokalny opór wykreślić można na okolice figury 1,3600. Kluczowe w tym tygodniu dla tej pary będą doniesienia o stanie amerykańskiej gospodarki.

RYNEK KRAJOWY

Rodzimy rynek walutowy nadal znajduje się pod w pływem czynników globalnych. Polski złoty pozostawał pod presją wyprzedaży, tym samym euro osiągnęło swoje maksimum na poziomie 4,0033, natomiast amerykańska waluta 2,9655. Dziś poznaliśmy inflację CPI w listopadzie, która wyniosła 3,7% w ujęciu rocznym, wobec 4,2% miesiąc wcześniej. Przeciętne wynagrodzenie w tym samym miesiącu było wyższe o 7,4% r/r, wobec 9,8% miesiąc wcześniej.

Z kolei dynamika wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie wyniosła 3,1% r/r, wobec 3,6% w październiku. Wszystkie powyższe dane, choć istotne co do zasady nie miały wpływu na kwotowania krajowej waluty. Główny indeks warszawskiej giełdy zyskiwał blisko 2%, osiągając maksimum na poziomie 1798 pkt.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: USD/PLN – poniedziałek na rynku tej pary pomimo słabego złotego nie przyniósł istotnych wzrostów cen. Głównym powodem stabilizacji był tracący na świecie dolar. W rezultacie notowania pozostały w charakterystycznej dla zeszłego tygodnia przestrzeni zmian: 2,9200 – 2,9600. Rejon 2,9600 – 2,9675 określić można mianem najbliższego oporu technicznego, wsparcie natomiast zlokalizowane jest w pobliżu figury 2,9100. W ciągu najbliższych godzin trudno oczekiwać, aby kurs przetestował wsparcie. Ze względu na słabnący popyt na złotego oraz najprawdopodobniej końcowy etap wzrostów na eurodolarze notowania utrzymają się w przedziale 2,9330 – 2,9550. Ważne dni to wtorek i czwartek. Cały czas nerwowo jest na rynku pary EUR/PLN, gdzie dzisiaj przez moment naruszony został rejon dużej figury 4,0000. Tak konsekwentne podbijanie kursu świadczy o słabej pozycji polskiej waluty. Z technicznego punktu widzenia nie można zatem wykluczyć czasowego wyjścia cen powyżej tej psychologicznej
bariery. Jutrzejsza sesja będzie istotna z punktu widzenia zasygnalizowania dalszego kierunku.

d5bek4j

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński
ECM S.A.

| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |

d5bek4j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5bek4j