Trwa ładowanie...
d2w85ox
13-01-2015 07:18

Kopacz będzie kontynuować rozmowy ze związkami ws. planu dla Kompanii Węglowej

Warszawa, 13.01.2015 (ISBnews) - Premier Ewa Kopacz uczestniczyła w rozmowach o planie naprawczym dla Kompanii Węglowej ze związkami zawodowymi. Negocjacje będą nadal prowadzone, podała Kancelaria Premiera.

d2w85ox
d2w85ox

"Przyjechałam tu na Śląsk z propozycją ochrony miejsc pracy dla górników, dla których pracy mam olbrzymi szacunek. Rozstaliśmy się w atmosferze, że propozycja, którą złożyliśmy, pozostaje nadal na stole" - powiedziała po spotkaniu Kopacz, cytowana w komunikacie.

Szefowa rządu rozmawiała w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach także z przedstawicielami lokalnych samorządów, podano również.

W rozmowach po stronie rządu uczestniczyli m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie w resorcie gospodarki: Wojciech Kowalczyk i Jerzy Pietrewicz.

W weekend spotkanie przedstawicieli rządu ze stroną społeczną w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej zostało zerwane przez przedstawicieli związków zawodowych. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS) zwrócił się wówczas do premier Ewy Kopacz z prośbą o rozpoczęcie rozmów mających na celu wypracowanie porozumienia, które pozwoli "zapobiec eskalacji protestów w kopalniach i wybuchowi buntu społecznego w regionie". MKPS podkreślił, że w protestach pod ziemią i na powierzchni kopalń uczestniczy już blisko 1,5 tys. ludzi.

d2w85ox

Na początku stycznia Rada Ministrów przyjęła plan naprawczy dla Kompanii Węglowej (KW), który przewiduje podział majątku KW na trzy grupy. Pierwsza - kopalnie, w których wydobycie nie jest ekonomicznie uzasadnione trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w celu wygaszenia działalności. Druga - kopalnie, w których wydobycie jest ekonomicznie uzasadnione dołączą do spółki celowej (SPV) utworzonej przez Węglokoks. Trzecia grupa to majątek niezwiązany z działalnością górniczą z przeznaczeniem do likwidacji (sprzedaż majątku).

Jak podano, całkowity koszt programu naprawczego w latach 2015-2016 ma wynosić ok. 2,3 mld zł, z czego 1,4 mld w 2015 r., a 0,9 mld w 2016 i będzie finansowany z głównie dotacji budżetowych, środków własnych SRK oraz ze środków pozyskanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zwrot środków do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nastąpi z przychodów z prywatyzacji w latach 2016-2018.

(ISBnews)

d2w85ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w85ox