Kopacz: konsultacje dot. pakietu zdrowotnego - do końca września

Mam nadzieję, że konsultacje projektów ustaw pakietu zdrowotnego potrwają do końca września - powiedziała w piątek dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister zdrowia Ewa Kopacz. Po ich zakończeniu resort zdrowia przekaże pakiet do Sejmu.

10.09.2010 | aktual.: 10.09.2010 16:32

Jak zaznaczyła Kopacz, pakiet zdrowotny zawiera 12 projektów ustaw. - Część z nich jest już po konsultacjach międzyresortowych, część jest po konsultacjach społecznych (...) Najbardziej strategiczne ustawy tego pakietu, czyli o działalności leczniczej i ustawa refundacyjna (...), są w konsultacjach. Czekamy na opinie - zaznaczyła.

Kwestia przekształceń szpitali ma zostać uregulowana w ustawie o działalności leczniczej.

Jak poinformowała Kopacz, samorządowcy będą mieli drogę wyboru: albo będą odpowiadali finansowo za to, co się dzieje w ich zakładzie opieki zdrowotnej i będą brali na siebie ewentualne straty, albo będą musieli przekształcić swoją placówkę.

- Powiem odważnie. Żaden z samorządowców, starosta czy marszałek, nie pyta mnie, gdy obsadza stanowisko dyrektora (placówki medycznej - PAP), nie pyta, ile razy w roku powinien zrobić kontrolę, nie zaprasza mnie na posiedzenie rady społecznej wtedy, kiedy przyjmuje bilans. Ten samorząd musi wziąć odpowiedzialność, a nie tylko mieć przywilej, że jest właścicielem - powiedziała minister.

Kopacz mówiła też o Agencji Taryfikacji, która będzie zajmowała się liczeniem kosztów w służbie zdrowia, a która zacznie działać wtedy, gdy zacznie obowiązywać ustawa o działalności leczniczej. Jak zaznaczyła, w skład agencji wejdą ekonomiści oraz prawnicy.

- Musimy nauczyć się liczenia kosztów. Nie ma takiego przedsiębiorstwa na świecie, które mogłoby funkcjonować, jeśli przejadane są pieniądze, jeśli staje się miejscem zatrudnienia, a nie miejscem świadczenia usług. Pieniądze, które płyną do naszych szpitali, skierowane są na świadczenia zdrowotne. (...) A w 80-90 proc. idą na wynagrodzenia, więc ten procent na leczenie jest niewielki. Musimy to odwrócić - powiedziała Kopacz.

Resort zdrowia zapowiadał wcześniej, że w skład pakietu wejdą także m.in.: nowelizacja ustawy o prawach pacjenta, która ma ułatwić ubieganie się o odszkodowania za błędy medyczne, ustawa refundacyjna razem z ustawą o badaniach klinicznych i prawem farmaceutycznym, ustawa o informatyzacji systemu opieki zdrowotnej oraz nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która skraca okres kształcenia specjalistów.

Minister odniosła się też do prac nad projektem o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnychubezpieczeniach zdrowotnych. Jak mówiła, w pracach tych trzeba zadbać o to, aby nie podzielić Polaków. - Żeby to nie było coś ekskluzywnego dla tych, których stać na dodatkowe ubezpieczenie - podkreśliła.

Zdaniem minister chodzi o "wszystkie mechanizmy" zapewniające równy dostęp do świadczeń medycznych "zarówno temu, kto płaci dodatkowo, jak i temu, kto nie płaci, bo po prostu z powodu swojej sytuacji finansowej tych pieniędzy nie ma". (...) Żebyśmy nie łamali 68 art. Konstytucji - powiedziała Kopacz.

Zapowiedziała, że projekt dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych zostanie poddany "bardzo poważnej debacie". - Jest okrągły stół, który został powołany jeszcze w kampanii; są też różnego rodzaju fora. (...) Chcemy mieć pełen konsensus społeczny, łącznie z przedstawicielami organizacji pacjentów, aby w takiej formie, jak proponujemy, albo w formie zmodyfikowanej projekt wszedł pod obrady - zaznaczyła.

Art. 68 ust. 2 Konstytucji mówi, że "obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa".

Kopacz odniosła się też do projektu senatorów PO wprowadzenia dodatkowej składki na ubezpieczania opiekuńcze. - Jest to jakaś nowa propozycja, na pewno godna rozważania. Ale na pewno na chwilę obecną nie znajduje się w naszym pakiecie - zaznaczyła.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)