Trwa ładowanie...

Koperty na parkingach dla najbardziej potrzebujących. Niedosłyszący nie zaparkuje

Osoby, które są niepełnosprawne, ale swobodnie się poruszają - nie dostaną kart uprawniających do parkowania na kopercie. Twórcy nowych przepisów chcą, żeby miejsca te były wykorzystane przez naprawdę potrzebujących. Inni będą musieli zostawiać samochody na zwykłych miejscach.

Share
Koperty na parkingach dla najbardziej potrzebujących. Niedosłyszący nie zaparkuje
Źródło: fotolia.pl
d37yohu

Od lipca 2015 mniej będzie mniej uprawnionych do parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych, nie będzie kart bezterminowych - przypomina w ramach kampanii "Uwalniamy koperty dla najbardziej potrzebujących" Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Obecne karty parkingowe stracą ważność 30 czerwca przyszłego roku, nowe będą wydawane - maksymalnie na pięć lat - tylko osobom z poważną niepełnosprawnością ruchową. Uzyskanie nowej, imiennej karty będzie wymagało wizyty w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Ma to ułatwić dostęp do specjalnych miejsc parkingowych osobom, które rzeczywiście tego potrzebują.

- Przez wiele lat nie robiliśmy z kartą parkingową nic, tylko ją wydawaliśmy. Teraz, kiedy chcemy to uporządkować, wysiłek musi wyjść także ze środowisk niepełnosprawnych. Część osób straci te uprawnienia, ale argument, że są to miejsca dla tych, którzy ich naprawdę potrzebują, powinien być przekonujący - mówi Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

d37yohu

Nowelizacja kodeksu drogowego dotycząca miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych weszła w życie 1 lipca br., nowe zasady przyznawania i wydawania kart miały obowiązywać od grudnia br. Ponieważ wiele osób dowiadywało się o zmianach z opóźnieniem, sejm przesunął datę wejścia w życie niektórych przepisów.

- W obawie przed kumulacją wniosków uznaliśmy, że trzeba ten okres wydłużyć - wyjaśnia przewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej Sławomir Piechota (PO). - Mam świadomość, że konstytucyjnie generalnie zasada jest taka, że nie wolno odbierać praw nabytych. Takim prawem były karty dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności. Ale Trybunał Konstytucyjny orzekał już, że można dokonać ograniczenia praw, jeżeli jest to uzasadnione ważnym interesem społecznym - dodaje.

- Dotychczas karty wydawano osobom, które tak naprawdę swobodnie się poruszają, np. niedosłyszącym albo osobom z uszkodzeniem ręki. To ewidentna niepełnosprawność, ale taka osoba może zaparkować w normalnym miejscu - zauważa poseł.

Mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego KGP zwrócił uwagę, że z uprawnień przysługujących niepełnosprawnym, np. nieprzestrzegania niektórych zakazów, często korzystają sprawne osoby, tłumaczące, że zaparkowały, by zaczekać na kogoś niepełnosprawnego.

d37yohu

- Nie każdy rozumie cel malowania tych kopert. Tratujemy osoby niepełnosprawne jako normalnych klientów, chcemy, żeby czuły się u nas jak najlepiej - mówi dyrektor Galerii Mokotów Anthony Vesin.

Według szacunków w Polsce jest ok. 6 mln niepełnosprawnych, w tym znaczną niepełnosprawnością 20 proc., a 30 proc. z umiarkowaną. Liczbę wydanych kart parkingowych ocenia się na 650 tys. Są to dane przybliżone, ponieważ dotychczas nie ma centralnej ewidencji tych kart wydawanych przez powiaty. Taki rejestr ma powstać w 2016 r. Po nowelizacji w obiegu pozostanie 200-300 tys. kart.

Nowa karta będzie imienna, nie będzie można - co się zdarza - używać karty osoby zmarłej. Nowy wzór i zabezpieczenia, w tym znak wodny, mają utrudnić jej podrobienie. Zgodnie z nowymi przepisami za nieuprawnione użycie karty grozi już nie 50 zł, ale 500 zł mandatu i pięć punktów karnych, a podrobienie karty jest traktowane jako fałszerstwo, zagrożone więzieniem. Za posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych grozi grzywna do 2 tys. zł.

Dotychczas wyznaczanie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych zależało od dobrej woli zarządców. Nowe przepisy zobowiązują zarządców parkingów i dróg do wyznaczenia określonej liczby miejsc dla niepełnosprawnych. Np. w przypadku parkingów powyżej stu stanowisk musi to być co najmniej 4 procent. Ustawa określa też wymiary miejsc, by niepełnosprawni na wózku mieli swobodny dostęp do swych pojazdów.

d37yohu

Podziel się opinią

Share
d37yohu
d37yohu