Korekta pomimo dobrych danych z USA
We wtorek na giełdach europejskich nadszedł czas korekty. Nie byłoby w tym nic dziwnego po kilku dniach sporych wzrostów, gdyby nie fakt, że strona popytowa nadal miała argumenty żeby atakować - tym razem zapowiedzi stymulacji gospodarki padły ze strony chińskich władz.
01.08.2012 09:22
Obietnice te mogły spowodować przynajmniej wzrosty cen surowców, ale nic takiego się nie stało. Giełdy akcji Starego Kontynentu tylko do południa były utrzymywane na neutralnych poziomach, potem przeważyła strona podażowa. WIG20 kopiował ruchy zachodnich parkietów i przez pierwsze godziny utrzymywał się w strefie poniedziałkowego zamknięcia. Po 12:00 rozpoczęło się powolne osuwanie, które zaprowadziło kurs indeksu na blisko 1% minusy w momencie otwarcia na Wall Street. Niedługo potem kupujący znowu otrzymali wsparcie, tym razem ze strony dobrych danych z USA. Pozytywnie zaskoczyły indeks Chicago PMI (53,7 vs 52,6 pkt) oraz odczyt nastrojów konsumentów Conference Board (65,9 vs 61,5 pkt). Warszawska giełda jako jedna z nielicznych przystąpiła do szybkiego redukowania strat i ostatecznie WIG20 zamknął sesję zniżką o zaledwie 0,2% (2186 pkt), przy obrocie 622 mln PLN.
Indeks szerokiego rynku zakończył wtorkowe zmagania niespełna 0,3% poniżej poprzedniego zamknięcia, czemu towarzyszyły obroty na poziomie 720 mln zł. Zamknięcie na poziomie otwarcia przełożyło się na wyrysowanie w obrazie graficznym wczorajszej sesji świecy doji, obrazującej rynkowe niezdecydowanie ale też wskazującej, że bykom zabrakło sił do utrzymania trendu. Niemniej, sytuacja techniczna rynku nie uległa zasadniczym zmianom. Najbliższy, istotny opór wyznacza lokalne maksimum z 19.07 (40 546 pkt) i dopiero pokonanie tego pułapu będzie sugerowało możliwość testu lipcowego szczytu. Ewentualna, silniejsza kontrakcja podaży nabierze znaczenia w przypadku przełamania najbliższej strefy wsparcia w przedziale 39 936 - 40 000 pkt, która na wczorajszej sesji została wykorzystana do mobilizacji kupujących. Szybkie oscylatory zachowują się rozbieżnie – lokalne maksimum wyznaczył RSI a filtrujący jego zachowanie Composite Index kontynuuje marsz na północ. Pozytywny układ linii kierunkowych ADX osłabia znacząco wymowa
całego układu oscylatora siły trendu.