Trwa ładowanie...
euro
21-09-2009 10:43

Korekta w notowaniach EUR/USD

W czasie piątkowych notowań kursy EUR/PLN oraz USD/PLN zniżkowały w ślad za osłabiającym się dolarem, dochodząc na zakończenie sesji europejskiej do poziomów odpowiednio: 4,1250 oraz 2,8000. Wraz z przebiegiem notowań w USA kurs eurodolara zaczął spadać. Na początku dzisiejszej sesji ruch ten był kontynuowany, co wywierało negatywną presję na polską walutę.

Korekta w notowaniach EUR/USDŹródło: TMS Brokers
d441von
d441von

Dziś od rana obserwować można osłabianie się krajowej waluty. Kursy EUR/PLN oraz USD/PLN doszły w godzinach porannych do poziomów odpowiednio: 4,1600 oraz 2,8400. Rano na rynek napłynęła informacja podana przez agencję Fitch Ratings, na temat tego, że sytuacja finansowa Czech, Węgier oraz Polski będzie się dalej pogarszać. Jeśli państwa naszego regionu nie przedstawią programów naprawczych, możliwa stanie się nawet obniżka ich ratingów. Według agencji Fitch dług publiczny Polski w 2010 roku może osiągnąć 56,3% PKB.

Dziś o godzinie 11:00 rozpocznie się przetarg 52-tygodniowych bonów skarbowych o łącznej wartości nominalnej 1 mld złotych. Ze względu na brak zaplanowanych na dziś istotnych publikacji z Polski oczekiwać można, że notowania złotego będą podążać za kursem eurodolara oraz globalnym sentymentem inwestycyjnym. Wiele niepokoju na rynek wprowadza informacja o wypłacie dywidendy przez PZU. Spółka ta, żeby wypłacić dywidendę w wysokości 15 mld złotych, będzie zmuszona sprzedać posiadane przez siebie obligacje skarbowe o wartości co najmniej 12 mld zł. Zaoferowanie takiej ilości obligacji prawdopodobnie nie tylko negatywnie wpłynie na rynek długu, ale również może tworzyć silną negatywną presję w notowaniach złotego. Prywatny udziałowiec spółka Eureko otrzyma 1/3 dywidendy i z pewnością będzie chciał szybko zamienić otrzymaną kwotę w złotych na euro, co może znacząco osłabić polską walutę.

Kurs EUR/USD rozpoczął tydzień od umiarkowanego spadku. O godz. 10.15 za euro płacono ok. 1,4650 USD. Ruch ten należy traktować jako naturalną korektę po ostatnim dynamicznym wzroście. Pierwsze istotne wsparcie w notowaniach tej pary walutowej znajduje się już na poziomie 1,4640. W najbliższym czasie zostanie ono jednak prawdopodobnie przebite. Kolejne istotne bariery usytuowane są na 1,4600 oraz nieco powyżej 1,4500.

W bieżącym tygodniu kluczowymi wydarzeniami na rynku międzynarodowym będą: posiedzenie amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) oraz szczyt grupy państw G-20. FOMC w środę ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych oraz przedstawi krótki komunikat opisujący obecną sytuację w gospodarce oraz oczekiwania odnośnie jej stanu w najbliższych kwartałach. W komunikacie tym mogą również znaleźć się wskazówki odnośnie przyszłych działań amerykańskich władz monetarnych. Na rynku pojawiły się pogłoski, że FOMC w środę zapowie rozpoczęcie procesu wycofywania pieniędzy wpompowanych wcześniej w gospodarkę w ramach programów pomocowych. Pogłoski te w najbliższych dniach mogą wywierać presję spadkową w notowaniach EUR/USD. Wpływ na kurs tej pary walutowej może mieć również przeprowadzana w tym tygodniu przez amerykańskie władze sprzedaż 2-, 5-, i 7-letnich obligacji o rekordowej wartości 112 mld USD. W bieżącym tygodniu poznamy także najnowsze odczyty kilku istotnych wskaźników - m.in. indeksu Ifo z Niemiec
oraz sprzedaży domów na rynku pierwotnym i wtórnym w USA. Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest jednak bardzo ubogi - uwagę warto zwrócić jedynie na publikowany o godz. 16.00 ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających koniunkturę (LEI). Dane te zwykle nie wywierają zbyt dużego wpływu na notowania pary EUR/USD, tak też będzie prawdopodobnie i tym razem.

Michał Fronc
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d441von
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d441von