Trwa ładowanie...

Koronawirus. Dodatkowy rachunek przed świętami. Polacy ustawiają się w kolejkach

Polacy obawiają się, że jako bezobjawowi nosiciele zarażą w czasie świąt bliskich. Dlatego ruszyli do laboratoriów, by zrobić sobie test. - Grafiki z zapisami są wypełnione po brzegi - mówi WP Finanse Dominika Korczak z jednego z centrów medycznych.

Koronawirus. Chętni ustawiają się w kolejce do testów, a ekspertka ostrzega: to już ostatni dzwonek, by zdążyć przed świętami Bożego Narodzenia.Koronawirus. Chętni ustawiają się w kolejce do testów, a ekspertka ostrzega: to już ostatni dzwonek, by zdążyć przed świętami Bożego Narodzenia.Źródło: Unsplash.com, fot: Mufid Majnun, kolaż: WP Finanse
d2hesiv
d2hesiv

45 minut czekania, kilkadziesiąt osób w kolejce - taki stan rzeczy zastał redaktor naczelny money.pl w jednym z pruszkowskich punktów diagnostycznych. Dziennikarz chciał zrobić test na przeciwciała SARS-CoV-2, by mieć pewność, że na świąteczne spotkanie z rodziną nie przyniesie niechcianego "gościa".

- Przede mną było kilka osób, kilkanaście stało za mną. Gdy rozmawiałem z czekającymi w kolejce, to wszyscy mówili zgodnie, że przyszli zrobić testy na przeciwciała przed świętami - tłumaczy Sebastian Ogórek.

Za test serologiczny zapłacił 155 złotych, a zrobił go pod kątem białek klas IgG i IgM. Te pierwsze wskazują, że pacjent przeszedł już COVID-19. Drugie mogą sugerować, że przechodzi się chorobę w momencie robienia testu.

d2hesiv

Istnieją też tańsze warianty. W tym samym laboratorium można się przebadać już za 70 złotych. Najczęściej jednak tańsze testy serologiczne wskazują tylko jedną z wymienionych kategorii białek.

Ostatni moment na prezent. Jeszcze zdąży dotrzeć

Analiza ofert w sieci wskazuje, że 155 zł za kompleksowy test to cena w okolicy średniej. Sieci medyczne wyceniają takie badania w granicach 90-240 złotych.

Ofert jest całe mnóstwo – firmy proponują bowiem testy ilościowe, półilościowe i jakościowe.

d2hesiv

Te ostatnie nie rozróżniają klas białek wymienionych wcześniej – wskazują tylko, że znajdują się one we krwi pacjenta. Z kolei testy ilościowe podają precyzyjnie poziom przeciwciał IgG w organizmie. Natomiast metoda półilościowa rozróżnia już klasy IgG i IgM. Dzięki tej metodzie da się też zaobserwować poziom tych przeciwciał – czyli ich spadek lub wzrost.

d2hesiv

Wydatek rzędu nawet 240 złotych

Z dokładnością wiąże się jednak również koszt, gdyż to właśnie testy półilościowe są najdroższe z puli testów serologicznych. Zazwyczaj jest to wydatek przekraczający 150 złotych. Niektóre laboratoria liczą sobie nawet 240 złotych za taki test.

Z ofert, które znaleźliśmy w sieci, wynika, że metoda jakościowa kosztuje od 80 do 120 złotych. Natomiast cena testu ilościowego waha się w granicach 100-160 złotych.

Ceny w internecie mogą jednak różnić się od tych zastanych przy wizytach w placówkach. Pokazuje to przykład pana Kamila, który jest czytelnikiem Wirtualnej Polski. W zeszłym tygodniu wykonał on test ilościowy.

d2hesiv

- Za test zapłaciłem 80 złotych. Zgłosiłem się do placówki w piątek, a wyniki otrzymałem w poniedziałek. Zrobiłem go głównie ze względu na rodzinę. Będę widzieć się w święta z dziadkami, więc dla spokoju ducha upewniłem się, czy nie jestem nosicielem wirusa - tłumaczy.

Nasz rozmówca podejrzewa, że przeszedł zakażenie SARS-CoV-2 przed miesiącem. Nie zrobił jednak w tamtym okresie testu, choć miał objawy kojarzone z COVID-19, takie jak utrata węchu i smaku. Dziś czuje się już dobrze.

d2hesiv

Ostatni dzwonek na wykonanie testu

Kiedy powinniśmy zrobić test serologiczny? - To już jest ostatni dzwonek, jeśli potrzebujemy wyniku przed świętami - mówi Dominika Korczak, kierowniczka ds. marketingu Centrum Medycznego Damiana. - Test na przeciwciała najlepiej zrobić miesiąc po przebytym zakażeniu, o ile oczywiście mamy świadomość, że to zakażenie przeszliśmy - tłumaczy.

- Natomiast testy molekularne, czyli antygenowe, PCR czy FRANKD, można zrobić już kilka dni po tym, gdy zaobserwujemy u siebie objawy typowe dla zakażenia SARS-CoV-2. Wynik testu antygenowego poznamy już pod 15 minutach od jego wykonania- dodaje.

d2hesiv

- Bardzo dużo pacjentów cały czas się zgłasza na testy. Nikt nie chce przyjść z wirusem na spotkanie rodzinne. Ryzyko jest duże, bo spora część chorych przechodzi zakażenie bezobjawowo. Dlatego też grafiki naszych placówek we wszystkich miastach są wypełnione po brzegi. W ostatnim czasie zwiększyliśmy dostęp do testów antygenowych - mówi Dominika Korczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hesiv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hesiv