Trwa ładowanie...

Kościoły zamykane w tygodniu z powodu kryzysu

Diecezje w Portugalii decydują się na zamykanie kościołów w ciągu tygodnia z uwagi na brak środków finansowych do ich obsługi. Dodatkowo ponad tysiąc świątyń wymaga pilnego remontu - pisze dziennik "Correio da Manha".

Share
Kościoły zamykane w tygodniu z powodu kryzysu
Źródło: Jupiterimages
d2jvgzb

Kilka diecezji wydało na początku br. instrukcje dla proboszczów, by zamykali budynki kościołów w ciągu tygodnia. Wytyczne dotyczą szczególnie zadłużonych parafii. Ocenia się, że kilkadziesiąt z nich dostosowało się już do sugestii biskupów i otwiera świątynie tylko w niedziele i święta.

- Kryzys zrobił swoje. Obecne wydatki na obsługę świątyń są zdecydowanie wyższe niż pod koniec ostatniej dekady. Jesteśmy w stanie więcej oszczędzić tylko poprzez ograniczenie liczby tygodniowych mszy świętych, redukcję wydatków na elektryczność, świece oraz sprzątanie - przyznał ks. Jose Paulo Abreu, wikariusz generalny diecezji w Bradze.

d2jvgzb

To, że kryzys odbija się na funkcjonowaniu Kościoła, potwierdzają także przedstawiciele innych diecezji. Według ks. Joaquima Rebelo, wikariusza generalnego z Lamego w północnej Portugalii, w najbliższych latach powszechniejsze będzie zamykanie świątyń ze względów finansowych, a także z powodu wyludnienia portugalskiej prowincji.

- W wielu wioskach naszej diecezji jest kościół lub kaplica, ale brakuje wiernych, gdyż masowo wyjeżdżają oni do miast. Ci, którzy pozostali, nie mają wystarczających środków, aby pokryć koszty obsługi funkcjonowania kościołów - wskazał ks. Rebelo.

Według szacunków "Correio da Manha", dzięki datkom z tacy oraz opłatom za śluby, chrzty i pogrzeby portugalski Kościół katolicki zarabia w ciągu roku około 10 mln euro. Tymczasem roczne wydatki na utrzymanie świątyń w tym kraju przekraczają 20 mln euro.

Największym obciążeniem dla budżetów portugalskich parafii jest mnogość zabytkowych budynków sakralnych wymagających pilnej modernizacji. - Z uwagi na brak funduszy wezwaliśmy w tym roku proboszczów do realizacji tylko najważniejszych remontów, głównie naprawy dachów - podkreślił wikariusz generalny diecezji w Bradze.

W Portugalii, zamieszkałej przez ok. 10,5 mln obywateli, 88 proc. ludności stanowią katolicy. Mieszkają oni na terenie 4,4 tys. parafii. W całym kraju jest ok. 15 tys. obiektów sakralnych należących do Kościoła katolickiego.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d2jvgzb

Podziel się opinią

Share
d2jvgzb
d2jvgzb