Trwa ładowanie...

Kosiniak-Kamysz pewny, że zmiany w OFE są legalne

Minister pracy nie ma wątpliwości - zmiany w OFE są zgodne z konstytucją. Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w radiowej Trójce, że jest spokojny o decyzję Trybunału Konstytucyjnego, jeśli zajmie się on rządową reformą systemu emerytalnego. Zaskarżenie ustawy do Trybunału zapowiada część opozycji.

Kosiniak-Kamysz pewny, że zmiany w OFE są legalneŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szelemej
d1ntza5
d1ntza5

Minister liczy na podpis prezydenta. Jego zdaniem, nie ma podstaw do uznania niekonstytucyjności przepisów. Wręcz przeciwnie - 70 procent tych, którzy są w OFE, trafiło tam mimowolnie. Teraz będą mogli zdecydować czy chcą tam pozostać. Ponadto same Otwarte Fundusze będą miały większe możliwości inwestycyjne. Minister przypomniał też, że już w 2011 roku, gdy składka do OFE była zmniejszana, pojawiały się zapowiedzi o skierowaniu tych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Do tej pory nikt tego nie zrobił.

Dzień po publikacji uchwalonej w piątek ustawy grupa prawników chce złożyć w sądzie pozew zbiorowym. Jeśli sąd się na to zgodzi, będzie do niego mógł przystąpić każdy członek OFE. Minister odpierał główne przesłanki pozwu - to, że nacjonalizuje się prywatne środki obywateli. Jak wskazał, w 2008 roku Sąd Najwyższy uznał, że te środki są publiczne, a to, że są przekazane prywatnej instytucji, nie sprawia, że straciły publiczny charakter. Dlatego - zdaniem ministra - wszelkie pozwy w tej sprawie będą nieskuteczne.

Znowelizowana ustawa przewiduje między innymi, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS-u. Sejm uchwalił ją w ostatni piątek.

d1ntza5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntza5