Kostka Rubika szkodzi zdrowiu. Robią ją z toksycznych tworzyw
Zabawa kostką Rubika może przynieść więcej szkód niż pożytku - wynika z raporu Międzynarodowej Sieci na rzecz Eliminacji Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych (IPEN).
18.04.2017 13:07
Zabawa kostką Rubika może przynieść więcej szkód niż pożytku - wynika z raportu Międzynarodowej Sieci na rzecz Eliminacji Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych (IPEN) i czeskiej organizacji Arnika.
Opublikowany w poniedziałek raport IPEN pokazuje, że w materiale, z którego zrobiona jest popularna zabawka, znajdują się toksyczne substancje negatywnie wpływające na zdolność zapamiętywania, inteligencję, układ hormonalny i rozrodczy. Problem ten dotyczy nie tylko kostki, ale też innych zabawek dla najmłodszych.
IPEN wzięła do analizy zabawki z 26 krajów, w tym z Polski. W 90 procentach przebadanych produktów były toksyczne substancje octaBDE, decaBDE, a w 43 procentach - dodatkowo szkodliwy związek o nazwie HBCD. W trzech z czterech zbadanych kostek Rubika z Polski szkodliwych substancji było za dużo.
Skąd się tam wzięły? Z troski o środowisko. Część plastiku, z którego powstały, pochodziła z recyklingu obudów sprzętu elektronicznego, a tam dodawanie takich substancji jest normą.
W przypadku zabawek dla dzieci jest to jednak niedopuszczalne. - Substancje toksyczne absolutnie nie powinny znajdować się w zabawkach dla dzieci - stwierdza Sylwia Sikorska-Ney, działaczka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, cytowana przez portalsamorzadowy.pl. - Ten problem powinien być jak najszybciej rozwiązany globalnie - dodaje.
- Potrzebujemy przepisów chroniących nas przed odpadami niebezpiecznym - postuluje cytowana przez portal Jitka Strakova z Arniki. I dodaje, że słabe standardy oznaczają brudny recykling i toksyczne produkty, które trafią do naszych domów i zaszkodzą naszemu zdrowiu.
Jest to problem w kontekście unijnych planów wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie recykling jest podstawą. Analiza została opublikowana na kilka dni przed Konferencją Stron Konwencji Sztokholmskiej, która będzie musiała zadecydować, czy zezwalać na recykling takich produktów, czy też nie.