Trwa ładowanie...

Kostka Rubika szkodzi zdrowiu. Robią ją z toksycznych tworzyw

Zabawa kostką Rubika może przynieść więcej szkód niż pożytku - wynika z raporu Międzynarodowej Sieci na rzecz Eliminacji Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych (IPEN).

Kostka Rubika szkodzi zdrowiu. Robią ją z toksycznych tworzywŹródło: Eastnews, fot: MICHAL KOSC/REPORTER/EAST NEWS
d4javyz
d4javyz

Zabawa kostką Rubika może przynieść więcej szkód niż pożytku - wynika z raportu Międzynarodowej Sieci na rzecz Eliminacji Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych (IPEN) i czeskiej organizacji Arnika.

Opublikowany w poniedziałek raport IPEN pokazuje, że w materiale, z którego zrobiona jest popularna zabawka, znajdują się toksyczne substancje negatywnie wpływające na zdolność zapamiętywania, inteligencję, układ hormonalny i rozrodczy. Problem ten dotyczy nie tylko kostki, ale też innych zabawek dla najmłodszych.

IPEN wzięła do analizy zabawki z 26 krajów, w tym z Polski. W 90 procentach przebadanych produktów były toksyczne substancje octaBDE, decaBDE, a w 43 procentach - dodatkowo szkodliwy związek o nazwie HBCD. W trzech z czterech zbadanych kostek Rubika z Polski szkodliwych substancji było za dużo.

Skąd się tam wzięły? Z troski o środowisko. Część plastiku, z którego powstały, pochodziła z recyklingu obudów sprzętu elektronicznego, a tam dodawanie takich substancji jest normą.

d4javyz

W przypadku zabawek dla dzieci jest to jednak niedopuszczalne. - Substancje toksyczne absolutnie nie powinny znajdować się w zabawkach dla dzieci - stwierdza Sylwia Sikorska-Ney, działaczka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, cytowana przez portalsamorzadowy.pl. - Ten problem powinien być jak najszybciej rozwiązany globalnie - dodaje.

- Potrzebujemy przepisów chroniących nas przed odpadami niebezpiecznym - postuluje cytowana przez portal Jitka Strakova z Arniki. I dodaje, że słabe standardy oznaczają brudny recykling i toksyczne produkty, które trafią do naszych domów i zaszkodzą naszemu zdrowiu.

Jest to problem w kontekście unijnych planów wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie recykling jest podstawą. Analiza została opublikowana na kilka dni przed Konferencją Stron Konwencji Sztokholmskiej, która będzie musiała zadecydować, czy zezwalać na recykling takich produktów, czy też nie.

d4javyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4javyz