Trwa ładowanie...
d2z43hk
09-11-2016 13:43

KPF/IRG SGH: Barometr Rynku Consumer Finance spadł do 57,3 pkt w IV kw.

Warszawa, 09.10.2016 (ISBnews) - Wartość Barometru Consumer Finance spadła do 57,3 pkt w IV kw. tego roku z 57,5 pkt kwartał wcześniej i nadal utrzymuje się powyżej 50 pkt, co oznacza, że w perspektywie najbliższych 12 miesięcy dobra koniunktura na rynku kredytów konsumpcyjnych utrzyma się na poziomie zbliżonym do obecnego, wynika z ankiety badawczej Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) i Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).

d2z43hk
d2z43hk

"Wartość barometru Consumer Finance praktycznie niewiele się zmieniła i w tym przypadku możemy mówić o stabilizacji. Jeżeli chodzi o sytuację finansową gospodarstw domowych, to tendencja jest nadal wzrostowa. Mniej obawiamy się o bezrobocie choć jesteśmy mniej optymistyczni jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy" - powiedział dr Sławomir Dudek z IRG SGH podczas konferencji prasowej.

Według niego, warto odnotować, że w tym kwartale ponownie zanotowano wzrost, jeżeli chodzi o zbilansowanie dochodów i wydatków gospodarstwa domowego.

"Warto odnotować, że grupa gospodarstw domowych obsługujących zobowiązania bezproblemowo oraz tych, które deklarują, że obsługa zobowiązań w ogóle ich nie dotyczy, wzrosła znacząco do 79,5% z 74,8%" - dodał Dudek.

Wzrósł również udział gospodarstw domowych spodziewających się bezproblemowej obsługi swoich zobowiązań lub deklarujących, że problem obsługi zobowiązań nie będzie ich dotyczył wzrósł do 68,7% z 61,8%.

d2z43hk

Według KPF i IRG SGH, po raz pierwszy od 2007 r. na plusie znalazły się prognozy zakupu dóbr trwałych, ale już skłonność do ich finansowania z kredytu pozostaje niezmienna - ok.40% skłonnych do skorzystania ze środków obcych przy zakupie. W przypadku skłonności do przeprowadzenia remontu oraz skłonności do zakupu samochodu prognozy pozostają negatywne, a dodatkowo, niekorzystne dla rynku consumer finance, skłonność do sięgania po kredyt przy tego typu wydatkach jest w okolicach historycznych minimów.

KPF i IRG SGH postanowiło jednocześnie zbadać oczekiwania dotyczące poziomu emerytury i działania podejmowane w celu jej zwiększenia.

"Na pytanie, czy po przejściu na emeryturę wysokość świadczenia będzie zapewniać odpowiedni poziom życia na emeryturze, okazało się, że 3/4 populacji (48,7% 'zdecydowanie nie' i 27,3% - 'raczej nie') nie wie o tym, że będzie miało niskie świadczenia, a około 20% w ogóle nie myśli o tym" - powiedziała prof. Elżbieta Adamowicz z IRG SGH.

Z wyników okazuje się również, że nieznacznie powyżej 4% oczekuje, że emerytura zapewni im odpowiedni standard życia.

d2z43hk

Według niej, równie ciekawie przedstawiają się wyniki dotyczące pytania "jakie kroki zostały podjęte, aby zadbać o przyszłą emeryturę".

"56,5% nie podejmuje żadnych kroków przy pełnej świadomości, że się nie poprawi sytuacja związana z emeryturami. Z kolei 1/3 jakieś oszczędności gromadzi, a tylko 5,5% inwestuje w tym celu w fundusze, akcje lub obligacje" - dodała.

Według KPF i IRG SGH, przeprowadzone badanie ukazuje, że gospodarstwa domowe obawiają się o swoje świadczenia, a jednocześnie podejmują bardzo ograniczone działania na rzecz lepszego zabezpieczenia przyszłości.

(ISBnews)

d2z43hk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z43hk