Trwa ładowanie...
d27uut4
d27uut4

KPF/IRG SGH: Rynek consumer finance będzie rósł wolniej w kolejnych miesiącach

Warszawa, 05.11.2014 (ISBnews) - W kolejnych miesiącach rynek kredytów konsumenckich będzie rósł, jednak w coraz wolniejszym tempie, a na koniec 2015 r. rynek znów może zacząć się kurczyć, wynika z ankiety badawczej Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) i Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
Share
d27uut4

W IV kwartale 2014 r. wartość Barometru Rynku Consumer Finance spadła z poziomu 50,4 do 47,1 punktu. Spadek poniżej granicy 50 punktów oznacza, że w 2015 roku rynek kredytów konsumenckich może ponownie zacząć się kurczyć.

?W ostatnich miesiącach wydawało się, że rynek kredytów konsumenckich odbija się po trwającym prawie trzy lata okresie stagnacji. Wskazywała też na to ponad 5% dynamika zadłużenia gospodarstw domowych obserwowana w ostatnich miesiącach. Dobrą sytuację na rynku consumer finance potwierdzały również dobre wskazania Barometru Rynku Consumer Finance, którego wartość w ostatnich czterech kwartałach regularnie przekraczała 50 punktów. Co ciekawe, obecnie prognozy popytu na kredyt gospodarstw domowych pogarszają się nawet w obliczu poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej i znacznego przyspieszenia wzrostu gospodarczego - przyspieszenie z 0,8% na koniec II kw. 2013 r. do 3,3% na koniec II kw. 2014 r." - czytamy w raporcie.

?Uwzględniając wskazania Barometru i konfrontując je z sytuacją na rynku kredytów, prognozujemy, że w kolejnych miesiącach rynek kredytu konsumenckiego będzie rósł, jednak w coraz wolniejszym tempie, a na koniec 2015 r. rynek znów może zacząć się kurczyć" - podano także.

d27uut4

Z raportu wynika, że bardzo znaczące przyspieszenie wzrostu gospodarczego w ostatnim okresie nie znajduje przełożenia ani na skłonność do dokonywania poważnych wydatków, ani na skłonność do sięgania po kredyt.

?W obszarze głównych zakupów, tj. zakupu samochodu i zakupu mieszkania, sytuacja jest znacząco gorsza niż przed kwartałem i dodatkowo, na najniższym poziomie od 2005 roku. Oznacza to, że skłonność gospodarstw domowych do dokonywania poważnych wydatków jest niższa nawet niż miało to miejsce w okresie największego nasilenia skutków kryzysu finansowego" - głosi raport.

Pogorszyły się również prognozy dotyczące zakupu drobnych dóbr trwałych oraz prawdopodobieństwa przeprowadzenia remontu, które są na najniższym poziomie od dwóch lat. Co więcej, już siódmy rok z rzędu grupa gospodarstw domowych spodziewających się, że ich wydatki na zakup dóbr trwałych skurczą się w najbliższych miesiącach, jest większa niż grupa tych, które oczekują, że będą one rosły.

Dodatkowo statystyki przedstawiające skłonność do sięgania po kredyt są na historycznie niskich poziomach.

d27uut4

?Mniej niż połowa ba?danych deklaruje chęć skorzystania z kredytu przy za?kupie drobnych dóbr trwałych, a mniej niż 60% jest skłonnych skorzystać z kredytu przy finansowaniu tak poważnego wydatku, jakim jest mieszkanie. Niechęć do kredytu jeszcze dobitniej widoczna jest w skłonności do finansowania remontu i zakupu samochodu ze środków obcych. Wydatki te planuje sfinansować w ten sposób jedynie co czwarte gospodarstwo domowe dokonujące takich wydatków" - podkreślono.

Podstawą konstrukcji Barometru Rynku Consumer Finance jest sytuacja w czterech obszarach oddziałujących na rynek kredytów i pożyczek konsumenckich. Obszary te uwzględniają wpływ czynników demograficznych na rynek, popyt na zakupy dóbr trwałych i skłonność do ich finansowania z kredytu, niepewność związaną z sytuacją finansową oraz wykluczenie z rynku kredytowego. Tendencje w trzech z czterech obszarach wchodzących w skład barometru wskazują na możliwe pogorszenie sytuacji na rynku kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych.

(ISBnews)

d27uut4

Podziel się opinią

Share
d27uut4
d27uut4