Kraje APEC przeciwko barierom dla inwestycji i handlu

Kraje Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) zobowiązały się, że do końca 2015 roku nie będą wprowadzać nowych ograniczeń eksportowych, a także tworzyć nowych barier dla inwestycji i handlu. Potwierdziły też, że nie będą uciekać się do protekcjonizmu.

Kraje APEC przeciwko barierom dla inwestycji i handlu
AFP/SOREN ANDERSSON

09.09.2012 | aktual.: 09.09.2012 13:52

Obietnice takie zawarte są w deklaracji końcowej z zakończonego w niedzielę dwudniowego szczytu APEC we Władywostoku, na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

W skład tej utworzonej w 1989 roku luźnej struktury, stawiającej sobie za cel ściślejszą integrację gospodarczą w regionie, wchodzą: Australia, Brunei, Chile, Chiny, Filipiny, Hongkong, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Peru, Rosja, Singapur, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Tajwan i Wietnam.

Głównymi tematami spotkania we Władywostoku były problemy transportu i logistyki, kwestie liberalizacji handlu i inwestycji, a także zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego. Liderzy 21 państw dyskutowali również o procesach zachodzących w gospodarce globalnej. Specjalnym gościem tej części ich obrad była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

- Biorąc pod uwagę wzrost tendencji protekcjonistycznych i utrzymującą się niestabilność gospodarki światowej, potwierdzamy nasze zobowiązanie do nietworzenia do końca 2015 roku nowych barier dla inwestycji oraz handlu towarami i usługami, niewprowadzania nowych ograniczeń eksportowych i nieuciekania się do niezgodnych z regułami Światowej Organizacji Handlu (WTO) działań we wszystkich dziedzinach, w tym w sferze stymulacji eksportu - oświadczyli przywódcy krajów APEC.

- Potwierdzamy nasze zobowiązania dotyczące rezygnacji z działań protekcjonistycznych i przejawiania maksymalnej powściągliwości przy stosowaniu zgodnych z normami WTO środków o znacznym efekcie protekcjonistycznym - dodali.

Uczestnicy szczytu podkreślili także znaczenie handlu międzynarodowego dla odbudowy gospodarki, tworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju, jak również pierwszorzędną rolę wielostronnego systemu handlowego, którego ucieleśnieniem jest WTO.

Liderzy państw APEC potwierdzili też swoje przywiązanie do walki z korupcją i opowiedzieli się za podjęciem kroków zwiększających bezpieczeństwo żywnościowe. Uzgodnili również plan działań mających sprzyjać zredukowaniu do 2035 roku energochłonności gospodarek o 45 proc. w stosunku do poziomu z 2005 roku.

Uczestnicy spotkania we Władywostoku wyrazili także zadowolenie z podjętych przez przywódców krajów europejskich zobowiązań do realizacji wszelkich niezbędnych kroków dla zachowania stabilności strefy euro.

Na konferencji prasowej kończącej szczyt jego gospodarz prezydent Rosji Władimir Putin wyraził zadowolenie z przebiegu spotkania. Według niego przywódcom krajów APEC udało się nie tylko zachować ciągłość w działalności wspólnoty, ale również nakreślić nowe horyzonty.

- Miałem bardzo interesujących gości, bardzo konstruktywnych rozmówców. Kontakty z takimi ludźmi zawsze wzbogacają - zauważył.

We Władywostoku prawie wszystkie państwa były reprezentowane przez prezydentów lub premierów. Tylko na czele delegacji USA stała szefowa dyplomacji Hillary Clinton. Biały Dom już dawno uprzedził Kreml, że prezydent Barack Obama nie zdoła w tym czasie przyjechać do Rosji z powodu trwającej w Stanach Zjednoczonych kampanii wyborczej.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
barieryhandelapec
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)