Trwa ładowanie...

Kraje, które otworzyły rynki pracy skorzystały na tym

Pełne otwarcie rynków pracy w jedenastu krajach starej Unii korzystnie wpłynęło na ich sytuację, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego. Taki wniosek płynie z raportu Komisji Europejskiej, który zostanie opublikowany w Brukseli.

Share
Kraje, które otworzyły rynki pracy skorzystały na tym
Źródło: AFP
dmr0lbr

Pozwoleń na pracę od obywateli Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, wymagają wciąż Austria, Belgia, Dania i Niemcy. Te państwa, jeśli chcą przedłużyć ograniczenia o kolejne 2 lata, czyli do 2011 roku, powinny do końca kwietnia poinformować Komisję Europejską. Tym razem jednak muszą udowodnić, że istnieją poważne obawy związane z zakłóceniem sytuacji na rynku pracy.

Tymczasem Bruksela, w raporcie który zostanie opublikowany, żadnych zagrożeń nie widzi. Zdaniem ekspertów Komisji, pełne otwarcie rynków pracy do tej pory nie doprowadziło do gwałtownego zalewu taniej siły roboczej ze Wschodniej Europy.

Co więcej, kraje, które zdecydowały się dopuścić do swych rynków pracowników z nowej Unii skorzystały na tym. Nastąpiło ożywienie gospodarcze, oraz wzrost zatrudnienia, w poszukiwaniu pracy przyjechali przede wszystkim młodzi młodzi, a część z nich już wróciła. Z kolei w państwach, które wciąż utrzymują restrykcje powiększył się czarny rynek pracowników nielegalnych.

dmr0lbr

Podziel się opinią

Share
dmr0lbr
dmr0lbr