Trwa ładowanie...
dnmaua0
dnmaua0

Kraków/ 1 lipca 36-godzinna przerwa w dostawie wody dla 40 tys. osób

Około 40 tys. krakowian od 1 do 2 lipca nie będzie mieć bieżącej wody w kranach. Przerwa w dostawie potrwa ok. 36 godzin i jest spowodowana modernizacją magistrali wodociągowej w południowej części miasta.
Share
dnmaua0

Wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Mieczysław Góra poinformował we wtorek, że dostawy wody dla południowej części Krakowa zostaną wstrzymane 1 lipca o godz. 1 w nocy.

"Remont jest konieczny, bo tzw. komora zasuw na magistrali wodociągowej w rejonie ul. Szarych Szeregów od czasu jej wybudowania w końcu lat 70., nie była modernizowana. Dynamiczny rozwój miasta powoduje, że potrzebujemy już nowszych urządzeń, wyposażonych w automatykę, które będzie można sprawnie obsługiwać z centralnej dyspozytorni" - powiedział dziennikarzom Góra. "To pierwsza taka długa operacja w historii krakowskich wodociągów, podczas której będziemy musieli zamknąć zasilanie w wodę z sieci" - dodał.

Przerwa w dostawach wody ma potrwać ok. 36-38 godzin. Jak zapewnił Góra prace modernizacyjne będą wykonywać dwie doświadczone i sprawdzone firmy, przygotowane logistycznie do tego, by zmieścić się w tym czasie.

dnmaua0

Wody w kranach nie będą mieli mieszkańcy dziewięciu krakowskich osiedli (Wróblowic, Swoszowic, Jugowic, Opatkowic, Klinów, Kobierzyna, Sidziny, Skotnik i os. Żywickiego) oraz Libertowa w gminie Mogilany.

Modernizacja magistrali ma podnieść poziom niezawodności sieci wodociągowej oraz zapewnić, że w przypadku awarii w przyszłości z zasilania wyłączony będzie mniejszy obszar miasta.

MPWiK apeluje do mieszkańców o zgromadzenie zapasów wody na 1,5 doby. Będzie się w nią można zaopatrzyć także w 11 zastępczych punktach poboru, których wykaz jest dostępny na stronie internetowej firmy (www.wodociagi.krakow.pl). Część osób mieszkających najbliżej pompowni wody przy ul. Bobrzyńskiego może liczyć na dostawy wody, ale MPWiK nie potrafi określić, jaka grupa odbiorców z tego skorzysta. W razie potrzeby uruchomione zostaną cysterny z wodą.

Na czas prac modernizacyjnych w dyspozytorni MPWiK ma pracować więcej osób, które będą odbierać telefony od mieszkańców.

Sieć wodociągowa w Krakowie ma obecnie 2 tys. 134 km długości. Działają 4 zakłady uzdatniania wody. Dostęp do sieci ma 99 proc. mieszkańców miasta.

dnmaua0

Podziel się opinią

Share
dnmaua0
dnmaua0