Kraków/ Po okresie zastoju powstają nowe biurowce
O prawie 100 tysięcy metrów kwadratowych powinien się zwiększyć w tym roku zasób powierzchni biurowych na wynajem w Krakowie. Według raportu firmy doradczej CBRE, po okresie zastoju inwestycyjnego, w ostatnich kwartałach ruszyły inwestycje w tym segmencie nieruchomości.
24.06.2014 07:55
Do największych, realizowanych obecnie obiektów biurowych w Krakowie należą Kapelanka 42 (30 tys. m. kw.), Quattro Business Park IV (12,2 m. kw.) czy druga faza Enterprise Park (13,6 tys. m kw.). W najbliższym czasie powinna rozpocząć się budowa takich obiektów jak budynek biurowy Echo Investment przy ul. Opolskiej (ok. 20 tys. m. kw.) czy też nowej inwestycji spółki Skanska Property Poland przy Rondzie Mogilskim (ok. 18 tys. m kw.).
Jak podkreślają autorzy opracowania, Kraków jest uznawany za najważniejszy ośrodek działalności przedsiębiorstw sektora outsourcingu procesów biznesowych (BPO) oraz centrów usług wspólnych (SSC), nie tylko w kraju, ale też w całym regionie Europy środkowo-wschodniej.
W mieście funkcjonuje obecnie ponad 60 centrów usług, które zatrudniają łącznie prawie 20 tys. osób. Kraków dysponuje teraz około 635 tys. m. kw. nowoczesnych powierzchni biurowych. Pod tym względem zajmuje drugie miejsce, za Warszawą.
Budynki biurowe w Krakowie rozproszone są w różnych obszarach miasta, dlatego trudno jest wyróżnić rejon, który uchodziłby za ścisłe centrum biznesowe. Do największych stref koncentracji powierzchni biurowej należą: wschodnie obrzeża centrum w pobliżu Ronda Mogilskiego i Grzegórzeckiego, obszar wzdłuż ulic Opolskiej i Lublańskiej, okolice ulic Lea oraz Armii Krajowej, dzielnica Podgórze, rejon Specjalnej Strefy Ekonomicznej wzdłuż ulicy Jana Pawła II oraz Zabierzów.
Raport stwierdza, że w związku z wysoką aktywnością przedsiębiorstw z sektora BPO i SSC popyt na powierzchnię biurową w Krakowie charakteryzuje się od lat trendem wzrostowym.
W 2013 r. w mieście wynajęto ponad 94 tys. m kw. powierzchni biurowej, co jest rekordowym wynikiem w skali polskich miast regionalnych.
Popyt na nową powierzchnię biurową w Krakowie generowany jest zarówno przez istniejące firmy, które stale zwiększają zatrudnienie, jak również przez nowych graczy.
Firma CBRE przewiduje, że w najbliższych latach popyt na powierzchnię biurową w Krakowie pozostanie na wysokim poziomie, w związku z dużą aktywnością najemców z sektora centrów usług BPO oraz silną pozycją miasta na outsourcingowej mapie Europy.
Według raportu na wynajęcie od zaraz oczekuje około 31 tys. m. kw. biur, co stanowi 5 proc. wszystkich zasobów w tym sektorze nieruchomości.
"Biorąc pod uwagę obecny poziom absorpcji oraz zwiększoną ilość powierzchni planowanej do realizacji w 2014 r. należy spodziewać się zwiększenia współczynnika pustostanów w najbliższym czasie. Potencjalny wzrost w tym zakresie nie powinien być jednak znaczący" - zauważają autorzy raportu.
Według nich w porównaniu do innych miast regionalnych w Polsce, stawki czynszowe pozostają w Krakowie na relatywnie wysokim poziomie. Czynsze za najlepsze biura wahają się obecnie między 13,5 i 16 euro miesięcznie za metr kwadratowy. Analitycy nie przewidują w najbliższym czasie wzrostu stawek za wynajem krakowskich biur, co spowodowane jest m.in. silną konkurencją ze strony innych miast.