Trwa ładowanie...
d2fy34a
18-02-2014 14:35

KRD: mimo wzrostu zadłużenia branża turystyczna miewa się lepiej

Choć zadłużenie firm turystycznych rośnie, sytuacja całej branży poprawia się - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Największe problemy mają małe firmy; długi 467 biur i agencji turystycznych sięgają 10,5 mln zł.

d2fy34a
d2fy34a

Na liście zadłużonych w KRD w listopadzie 2013 roku znalazły się 452 biura i agencje turystyczne. "Do lutego tego roku przybyło ich zaledwie 15" - czytamy we wtorkowym komunikacie KRD. Zadłużenie dotyczy głównie mniejszych firm turystycznych, które miały problemy podczas kryzysu. Wówczas działały na granicy opłacalności i niektóre z nich upadły. Firmy te nie spłacają swoich wierzytelności. Specjaliści wskazują, że te biura podróży, które miały wtedy silną pozycję, nadal są w dobrej kondycji.

"Po ciężkich dwóch latach czas na ożywienie. Branża turystyczna podnosi się z kolan. Choć minimalnie wzrosła liczba dłużników, biura i agencje turystyczne mają się coraz lepiej" - podkreślono w komunikacie. Najwięcej zadłużonych firm jest w województwie mazowieckim - 95; drugie w kolejności jest śląskie - 83, a dalej: Małopolska (49), Dolny Śląsk (42), Pomorze (41), woj. zachodniopomorskie (33). Średni dług przypadający na jednego zadłużonego touroperatora sięga prawie 22,5 tys. zł.

"Ostatnie dwanaście miesięcy pokazało, że biura turystyczne odrobiły lekcje. Przestały działać na granicy opłacalności i zaczęły na siebie zarabiać" - napisano.

Według prezesa KRD Adama Łąckiego, coraz większe kłopoty mają ci, którzy już wcześniej mieli problemy z wypłacalnością.

d2fy34a

"Nasza gospodarka przyspiesza i widać to także po branży turystycznej. To był też dobry rok dla konsumentów; nauczeni wcześniejszym doświadczeniem dokładniej przyglądali się ofertom, wybierając głównie te proponowane przez doświadczonych rynkowych graczy" - powiedział cytowany w komunikacie Łącki.

Jak zauważa KRD, choć wzrosły wymagania dotyczące sum gwarancyjnych, to już pojawiają się głosy, że to za mało, aby klient miał pewność, że bez problemów wróci z wycieczki. Problem pojawi się, jeśli koszty biura podróży znacznie przekroczą kwotę gwarancji wykupionej przez organizatora wyjazdu. "W takiej sytuacji najlepiej liczyć na siebie i pamiętać o zabraniu ze sobą dodatkowych pieniędzy, które w razie konieczności pozwolą nam bezpiecznie wrócić do domu" - tłumaczą eksperci. Przytoczyli też prognozy, według których po dwóch latach spadku sprzedaży zagranicznych wycieczek, ich liczba ma wzrosnąć o 4 proc.

20 lutego Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się projektem założeń do projektu ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym. Chodzi o wzmocnienie zabezpieczeń finansowych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Planowane jest stworzenie rezerwy finansowej; pieniądze byłyby wykorzystywane wówczas, gdy zabrakłoby środków np. na sprowadzenie turystów do kraju.

Według danych resortu sportu i turystyki, w Polsce w branży turystycznej działa 3,5 tys. firm.

d2fy34a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fy34a