Trwa ładowanie...
d4ap4jn

Kredyt Inkaso rozpoczęło proces wejścia na rynek chorwacki

Warszawa, 22.06.2015 (ISBnews) - Kredyt Inkaso przygotowuje pierwszy zakup portfela wierzytelności na rynku chorwackim, o wartości nominalnej 217 mln euro, poinformowali przedstawiciele spółki. 

Share
d4ap4jn

"Grupa Kredyt Inkaso podjęła decyzję o zbudowaniu operacji i inwestycji w portfele NPL na rynku chorwackim" - powiedział prezes Paweł Szewczyk podczas konferencji prasowej.

Utworzona na rynku chorwackim spółka przygotowuje pierwszą transakcję zakupu portfela wierzytelności.

"W tej chwili przeprowadzamy wycenę portfela wierzytelności o wartości nominalnej 217 mln euro" - powiedział dyrektor odpowiedzialny w Kredyt Inkaso za inwestycje zagraniczne Jan Melnik.

d4ap4jn

Spółka spodziewa się, że transakcja zakupu portfela dojdzie do skutku w sierpniu br.

Kredyt Inkaso uważa rynek chorwacki za perspektywiczny, m.in. ze względu na wzrost jego wartość o około 12-15% rocznie, a także wysoki poziom kredytów nieobsługiwanych. Ponadto większość banków w Chorwacji ma zagranicznych właścicieli, którzy podchodzą w bardziej regularny sposób do sprzedaży wierzytelności.

"Na początku zainwestujemy w wierzytelności korporacyjne, w kolejnym etapie będziemy chcieli zająć się detalem. Są tam pewne udogodnienia dla firm tam funkcjonujących, obsługa wierzytelności detalicznych wymaga pewnego rodzaju licencji" - dodał prezes.

Według jego oceny, z obecnych około 44 mld HRK (ok. 20 mld zł) NPL w na rynku chorwackim, portfele o wartości około 5 mld zł mogą trafić na sprzedaż. Do transakcji może dojść zarówno ze względu na wysoki poziom NPL, jak i presję ze strony banku centralnego na redukcję niepracujących kredytów przez banki.

Kredyt Inkaso to firma zarządzającą portfelami wierzytelności. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

(ISBnews)

d4ap4jn

Podziel się opinią

Share
d4ap4jn
d4ap4jn