Trwa ładowanie...
dghd3r5

Kredyt Inkaso wejdzie na kolejny rynek zagraniczny, kupi portfele za 150 mln zł

Warszawa, 13.02.2015 (ISBnews) - Kredyt Inkaso w ciągu miesiąca poinformuje o wejściu na kolejny rynek zagraniczny w regionie. Spółka chce nabywać portfele wierzytelności korporacyjnych w Rumunii, zaś w Bułgarii i w Polsce skupić się na zakupach portfeli detalicznych, w kraju - głównie zabezpieczonych hipotecznie, poinformował prezes Paweł Szewczyk.  Na zakup portfeli Kredyt Inkaso planuje wydać łącznie w roku obrotowym 2014/2015 ok. 150 mln zł.

Share
dghd3r5

"Operacje na rynkach zagranicznych dają nam gwarancję, że będziemy utrzymywać dynamikę wzrostu. Mamy plany poszerzenia portfela detalicznego w Bułgarii i wejście na nowe rynki w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu miesiąca poinformujemy, jaki to będzie kraj. Drugim rynkiem po Polsce pozostaje Rumunia. Zakupiliśmy tam dotychczas 19 portfeli, w większości detalicznych. Na ten rok planujemy zakup portfeli korporacyjnych - zabezpieczonych i niezabezpieczonych" - powiedział Szewczyk dziennikarzom.

"Detal w Rumunii zabezpiecza nam przychody, ale dzięki nabyciu portfeli korporacyjnych mamy możliwość poprawy rentowności" - podkreślił.

Prezes poinformował, że na rynku polskim główny nacisk spółka położy na zakup portfeli wierzytelności hipotecznych, które - w jego ocenie - pozwolą zwiększać dynamicznie przychody.

dghd3r5

"W listopadzie nabyliśmy portfel wierzytelności hipotecznych. Pierwsze nasze działania pokazują, że możemy się spodziewać realizacji celów. Chcielibyśmy być bardziej aktywni na tym rynku, ale tu będzie ważna kwestia finansowania. To duża szansa na wyższe stopy zwrotu. W przypadku dłużników hipotecznych mamy przestrzeń do restrukturyzacji. Jesteśmy też przygotowani od strony organizacyjnej" - podkreślił prezes.

Na zakup portfeli wierzytelności Kredyt Inkaso planuje wydać łącznie ok. 150 mln zł w bieżących roku obrotowym.

Wartość nominalna portfela w Polsce wyniosła na koniec III kw. r. br. 4,16 mld zł, w Rumunii - 850 mln zł, w Rosji - 211 mln zł, a w Bułgarii - 60 mln zł. Dotychczas za granicą spółka zakupiła 166 portfeli wierzytelności.

Kredyt Inkaso oprócz zakupu pakietów wierzytelności na własny rachunek oferuje także usługi serwisowania portfeli wierzytelności na rzecz podmiotów z branży bankowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej.

dghd3r5

Portfel w zarządzaniu przekroczył wartość nominalną 1,5 mld zł na koniec III kw. r. finansowego, a celem spółki jest jego podwojenie do końca roku 2015.

"Chcemy dywersyfikować nasze źródła przychodów. Portfel w serwisie, który mamy przekroczył 1,5 mld zł. Plany są takie, aby do końca 2015 roku mieć portfel wartości 3 mld zł. Od 2016 roku chcemy generować 10% całości przychodów z inkasa. Jesteśmy przekonani, że uda się to zrealizować" - powiedział Szewczyk.

Kredyt Inkaso duże nadzieje na wzrost biznesu pokłada także we wspólnych inwestycjach w portfele wierzytelności z wyspecjalizowanymi inwestorami (TFI, fundusze private equity) oraz w zarządzaniu całością procesu w ramach asset management.

"Widzimy coraz większe zainteresowanie zagranicznych podmiotów polskim rynkiem. Oceniamy, że kolejne podmioty wejdą na nasz rynek i chcemy być dla nim partnerem, oferować pełny serwis zarządzania aktywami przeterminowanymi" - powiedział prezes.

dghd3r5

Dodał, że spółka rozmawia z dużymi funduszami chińskimi na dostarczanie serwisu do obsługi wierzytelności hipotecznych.

"Prowadzimy rozmowy, próbujemy budować wspólny moment na likwidację tego portfela. Upatrujemy tu dużej szansy wzrostu" - zaznaczył.

Spółka rozpoczęła już współpracę z PRE Group i w ramach koinwestycji poniosła nakłady inwestycyjne wysokości 34 mln zł.

Szewczyk poinformował, że Kredyt Inkaso prowadzi obecnie rozmowy z dwoma innymi funduszami, z którymi chciałby wspólnie zakupić wierzytelności na rynku hipotecznym. Prezes poinformował, że spółka najbliżej jest wspólnej inwestycji w hipoteki na polskim rynku.

dghd3r5

"Banki decydują się na przygotowanie ofert portfeli hipotecznych coraz większej wartości. Będą też oferować do sprzedaży portfele korporacyjne i SME. Spodziewamy się, że będziemy konkurowali lub współpracowali z największymi zagranicznymi graczami na polskim rynku. Do tej pory braliśmy udział w przetargach z dużymi graczami. Spodziewamy się, że w tym roku będzie 6 przetargów i mamy nadzieję sfinalizować 1-2 transakcje o znaczących wolumenach" - wskazał.

Dodał, że w Bułgarii w tej chwili banki otwierają się na sprzedaż wierzytelności znacznych wolumenów, ale ze względu na cenę i jakość tych portfeli spółka musi wybierać pomiędzy Rumunią a Bułgarią.

W Rosji, gdzie spółka nabyła dotychczas 4 portfele niewielkiej wartości, Kredyt Inkaso ostrożniej planuje inwestycje ze względu na sytuację polityczną, ale jak podkreślił prezes spółka nie odczuwa przeszkód do prowadzenia tego biznesu.

Kredyt Inkaso to firma zarządzającą portfelami wierzytelności. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

(ISBnews)

dghd3r5

Podziel się opinią

Share
dghd3r5
dghd3r5