Trwa ładowanie...
d3n2yf2

Kredyty dla firm atrakcyjne i dostępne, co zmniejsza atrakcyjność IPO - Deloitte

28.01. Warszawa (PAP) - Rynek finansowania długiem wrócił w Polsce do normalności, a kredyty są bardziej atrakcyjne i dostępne - wynika z badania dyrektorów finansowych (CFO)...

d3n2yf2
d3n2yf2

28.01. Warszawa (PAP) - Rynek finansowania długiem wrócił w Polsce do normalności, a kredyty są bardziej atrakcyjne i dostępne - wynika z badania dyrektorów finansowych (CFO) przeprowadzonego przez firmę Deloitte. Z badania wynika, że atrakcyjność kredytu zmniejsza atrakcyjność emisji kapitału.

"Rynek finansowania długiem wrócił do normalności. Wśród polskich respondentów kredyt bankowy jest uznawany za atrakcyjne źródło finansowania przez 42,1 proc. CFO. Wynik ten nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce pożyczkobiorcy cieszą się obecnie najniższymi stopami procentowymi w historii Polski po roku 1989" - napisano w raporcie.

"Wśród badanych krajów, CFO z Polski są na drugim miejscu pod względem ilości tych, którzy twierdzą, że nowy kredyt dla firm jest łatwo dostępny (20,3 proc.). Blisko 60 proc. CFO w Polsce ocenia dostępność nowego kredytu na normalnym poziomie. Dla porównania w Rumunii i Słowenii żaden z badanych CFO nie uważa, że nowy kredyt jest łatwo dostępny, a normalną dostępność stwierdziło odpowiednio ok. 40 proc. i 20 proc. badanych w tych krajach" - dodano.

Zdaniem autorów raportu liczba ofert publicznych na giełdzie w I połowie 2014 r. będzie niższa niż w II połowie 2013 r.

d3n2yf2

"Finansowanie kapitałem nie stanowi atrakcyjnego źródła finansowania i jest stosowane dosyć rzadko. Konkurencja z atrakcyjnymi kredytami zmniejsza atrakcyjność emisji kapitału" - napisano w raporcie.

"Po krótkim okresie ożywienia aktywności IPO w drugiej połowie zeszłego roku chyba nie należy spodziewać się powtórzenia takiej aktywności na Giełdzie Papierów Wartościowych w pierwszej połowie roku 2014" - dodano.

Z raportu wynika, że maleje liczba CFO spodziewających się obniżek kosztów finansowania (z 34 do 10 proc.), a rośnie liczba przewidujących ich wzrost (z 36 do 39 proc.).

"Najwyraźniej CFO nie spodziewają się dalszej obniżki stóp procentowych ani wzrostu konkurencji między bankami skutkującej obniżką" - napisano w raporcie.

d3n2yf2

Wzrosła proporcja dyrektorów finansowych przewidujących wzrost poziomu zadłużenia z 28 proc. do 37 proc. oraz tych, którzy planują jego obniżenie z 16 do 32 proc. badanych.

"Jest to naturalna sytuacja, która wskazuje, że finansowanie działalności wraca do normy. Podobne nastroje jak w Polsce panują w innych krajach Środkowej Europy" - napisano w komentarzu.

CO DRUGI CFO SPODZIEWA SIE WZROSTU TRANSAKCJI M&A

d3n2yf2

Odsetek badanych dyrektorów finansowych prognozujących wzrost poziomu transakcji fuzji i przejęć w Polsce spadł o 9 pkt. proc. do 50 proc.

"W porównaniu do sytuacji sprzed 6 miesięcy widzimy, że grupa CFO oczekujących zwiększenia poziomu transakcji M&A zmniejszyła się o 9 proc., nieznacznie (o 3 proc.) wzrosła natomiast grupa CFO prognozująca nieznaczne zmniejszenie poziomu tych transakcji" - napisano w raporcie.

"Polska i Słowenia to kraje, w których występują najwyższe odsetki CFO przewidujących znaczny wzrost poziomu transakcji M&A" - dodano.

d3n2yf2

W stosunku do ubiegłego roku odsetek CFO przewidujący znaczny wzrost transakcji M&A w Polsce wzrósł z 5 proc. do 12 proc. badanych.

Central Europe CFO Survey to przeprowadzane przez Deloitte badanie opinii dyrektorów finansowych (CFO) największych firm w Europie Środkowej (według listy Deloitte CE Top 500). Najnowsza, piąta edycja badania Deloitte CE CFO Survey zrealizowana została w listopadzie 2013 przy udziale blisko 600 CFO z 13 krajów Europy Środkowej: Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Słowacji, Rumunii, Węgier, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Albanii, Serbii i Słowenii.(PAP)

fdu/ ana/

d3n2yf2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n2yf2