Trwa ładowanie...

Kredyty konsumpcyjne. Młodzi Polacy mają do spłaty 6,2 mld złotych

Analiza BIK pokazuje, że ludzie młodzi częściej niż osoby w starszych grupach wiekowych mają kłopoty z terminową obsługą swych kredytów. Około 15 proc. młodych ma opóźnienia w spłacie kredytu powyżej 90 dni.

Kredyty konsumpcyjne. Młodzi Polacy mają do spłaty 6,2 mld złotychŹródło: Fotolia
d4an6y2

Prawie co piąty młody Polak (16 proc.) w wieku 18-24 lat ma kredyt. Z danych BIK za rok 2015 wynika, że grupa 560 tys. młodych kredytobiorców ma 938,8 tysięcy kredytów, a osoby te mają do spłaty 6,2 mld złotych.

Struktura kredytów zaciąganych przez młodych zależy od ich wieku i potrzeb, mocno powiązanych ze stylem życia. Mają łącznie 938,8 tysięcy kredytów, z czego niemal 70 proc. to kredyty konsumpcyjne, 16 proc. stanowi zadłużenie na kartach kredytowych, a 15 proc. - limity w kontach. Łącznie do spłaty mają 6,2 mld złotych.

Najmniejszy udział w strukturze posiadanych przez młodych kredytów stanowią kredyty mieszkaniowe - jest ich tylko 1 proc., czyli niecałe 13 tys., na sumę 1,9 mld zł. Średnia wartość kredytu mieszkaniowego do spłaty to 149 800 zł.

d4an6y2

Jak wynika z badania MillwardBrown zrealizowanego na zlecenie BIK, młode kobiety ostrożniej korzystają z kredytów - jedynie 12,7 proc. zdecydowało się na skorzystanie z zewnętrznego źródła finansowania w porównaniu do 16,1 proc. mężczyzn. Baza BIK potwierdza, że wśród młodych kredytobiorców sześć na dziesięć osób w wieku 18-24 lat to mężczyźni. Stanowią oni 4 proc. wszystkich mężczyzn posiadających kredyty.

Tymczasem biorąc pod uwagę zaciągnięte zobowiązania młodych, to stanowią one tylko 1 procent łącznego zadłużenia wszystkich Polaków, którzy mają kredyty.

Analiza BIK pokazuje, że ludzie młodzi częściej niż osoby w starszych grupach wiekowych mają kłopoty z terminowym regulowaniem rat kredytów. Około 15 proc. młodych ma opóźnienia w spłacie kredytu powyżej 90 dni.

Zobacz także: Finansowy portret Polaków. Banki będą mieć problem

d4an6y2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4an6y2