Trwa ładowanie...
sesja
03-09-2009 17:06

Krok w bok, zamiast w górę

Ponieważ WIG20 zakończył notowania poniżej poziomu otwarcia, wszelkiego rodzaju spekulacje na temat korekcyjnego odbicia są dyskusyjne. Indeks wzrósł w porównaniu do środy, ale zmiana jest niewielka.

Krok w bok, zamiast w góręŹródło: Open Finance
d2v71az
d2v71az

Ponieważ WIG20 zakończył notowania poniżej poziomu otwarcia, wszelkiego rodzaju spekulacje na temat korekcyjnego odbicia są dyskusyjne. Indeks wzrósł w porównaniu do środy, ale zmiana jest niewielka.

Odbicie było skromne także wówczas, kiedy WIG20 osiągał najwyższy poziom notowań, który był zresztą dołkiem sesji wtorkowej i wyznaczał poziom konsolidacji w czasie wczorajszych notowań. Fakt, że nie udało się go utrzymać, ani tym bardziej sforsować świadczy o niewielkich siłach popytu i sam wzrost indeksu o 0,3 proc. w porównaniu do wczorajszego zamknięcia nie zmienia tego obrazu. Na pocieszenie warto wspomnieć, kiedy poprzednio WIG20 zaliczył bolesną serię spadków (w połowie sierpnia) początkowe odbicie także było mizerne, ale przeszło w serię wzrostów.

Nastroje są identyczne jak wówczas - nie brak opinii o wejściu rynku w głębszą korektę spadkową. Ponieważ kupujący pochowali gotówkę nie sposób znaleźć argumenty za odmiennym scenariuszem, choć jak wiemy z doświadczenia, większość racji zwykle na rynku nie ma. Obroty na całym rynku akcji spadły do 1,26 mld PLN, potwierdzając korekcyjny charakter wzrostu.

Rynki akcji w Europie nie były skłonne do reagowania na dane dotyczące aktywności gospodarczej w sektorze usług, ani na Starym Kontynencie, ani w USA (a dane były na ogół lepsze od oczekiwań). Skończyło się więc na niewiele znaczącym ruchu w bok. Bez wyrazu zaczęły się też notowania w Nowym Jorku.

d2v71az

Złoty umocnił się dziś o 1 proc. do euro i dolara i o 0,8 proc. do franka. Ruch ten można odczytać jako korektę wcześniejszego spadku wartości naszej waluty. Para euro/dolar pozostawała stabilna.

Złoto podrożało dziś o kolejny 1 proc. do 984 USD za uncję i jest na wysokości szczytu z czerwca. Kolejny raz potwierdziło więc swoją renomę w trudnych okresach dla rynku. Miedź i ropa nadal niechętnie zmieniały wartość, choć wskaźniki techniczne (głównie dzienne MACD) zdają się błagać inwestorów o zlecenia sprzedaży.

Emil Szweda
analityk Open Finance

| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |

d2v71az
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v71az