KRRiT chce do końca V skończyć proces rezerwacji na 1‑wszym multipleksie cyfrowym

19.3.Warszawa (PAP) - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce do
końca maja uporać się z procesem rezerwacji miejsc na pierwszym
multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej...

19.3.Warszawa (PAP) - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce do końca maja uporać się z procesem rezerwacji miejsc na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) dla naziemnych nadawców telewizyjnych - poinformował w czwartek podczas Sympozjum Świata Telekomunikacji przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

"Zdaje się, że 17 kwietnia mija ostateczny termin składania wniosków (o rezerwację częstotliwości na pierwszym multipleksie), potem uchwała powędruje do Urzędu Komunikacji Elektronicznej i potem do końca maja skończy się proces rezerwacji" - powiedział Kołodziejski.

Ogłoszenie KRRiT o możliwości rezerwacji miejsc na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) pojawiło się 25 lutego. O miejsca na tym multipleksie mogą ubiegać się obecni nadawcy naziemni: Polsat, TVN, TV 4 i Puls. Mają znaleźć się tam też trzy programy telewizji publicznej: TVP 1, TVP 2, TVP Info.

Wcześniej Kołodziejski mówił, że po ogłoszeniu operatorzy będą mieli 45 dni na złożenie wniosków, a cały proces potrwa około trzech miesięcy i wtedy będzie wiadomo, jakie stacje telewizyjne znajdą się na pierwszym multipleksie.

Wcześniej w marcu TV Puls informowała, że niebawem złoży wniosek o rezerwację częstotliwości na pierwszym multipleksie. Polsat informował zaś, że jest zainteresowany i analizuje warunki konkursu.

Zgodnie ze styczniowym projektem KRRiT, uruchomienie pierwszego multipleksu telewizji cyfrowej ma nastąpić w Polsce we wrześniu 2009 roku.

Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawania analogowego do 2012 roku, ale Polska wynegocjowała opóźnienie do 2015 roku.

Według projektu KRRiT całkowite wyłączenie nadawania analogowego planowane jest na 31 lipca 2013 roku. W 2014 roku wygasają natomiast koncesje nadawców komercyjnych na nadawanie programów w systemie analogowym.

Przechodzenie z nadawania analogowego na cyfrowe odbywać się będzie stopniowo. Do 30 września 2009 roku DVB-T ma ruszyć w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu oraz być może w Rzeszowie i Wiśle.

Wyłączenie naziemnej telewizji analogowej w Zielonej Górze i Żaganiu ma nastąpić do 30 czerwca 2011 roku, w Rzeszowie i Wiśle do 30 września 2011 roku, w Warszawie i Poznaniu do 30 września 2012 roku.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. (PAP)

bas/ pam/

Źródło artykułu:PAP
mediauketelekomunikacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)