Trwa ładowanie...
dwrtvl6
07-12-2015 16:05

KRRiT nałożyła 25 tys. zł kary na właściciela Tele5 (aktl.)

#
Dochodzi stanowisko Mediasat
#

dwrtvl6
dwrtvl6

07.12. Warszawa (PAP) - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła 25 tys. zł kary na spółkę Mediasat, właściciela programu Tele5, za naruszenie przepisów dot. kwalifikowania audycji - Tele5 wyemitowała bowiem film zawierający liczne sceny przemocy o tzw. porze chronionej.

KRRiT w poniedziałek w przesłanym PAP komunikacie podkreśliła, że pora chroniona musi być respektowana. Dlatego - zaznaczono - na podstawie decyzji przewodniczącego Rady Jana Dworaka 1 grudnia na Mediasat nałożono karę finansową.

Pora chroniona trwa od godz. 6 rano do 23. W tym czasie zabronione jest nadawanie audycji lub innych przekazów zawierających sceny lub treści mogące mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich, a nadawcy programów telewizyjnych są zobowiązani oznaczać audycje lub inne przekazy dozwolone od lat 18, przez cały czas trwania emisji, symbolem graficznym klucza w czerwonym polu.

"Nadawca, oznaczając film pt. +Bez litości+, nadany 15 grudnia 2014 r. o godz. 20.00, jako dozwolony od lat 16, naruszył art. 18 ust. 5 ustawy o radiofonii i telewizji oraz par. 2 i par. 5 rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 23 czerwca 2005 r." - wskazuje KRRiT.

dwrtvl6

Rada wyjaśnia, że "Bez litości" zawiera liczne sceny przemocy, okrucieństwa i tortur. "Sceny przemocy pokazane są w sposób wyjątkowo naturalistyczny. Obrazom ukazującym wymyślne formy przemocy towarzyszy wulgarny język. Sceny zarówno w warstwie wizualnej, jak i językowej, wyczerpują znamiona treści, których nie powinni oglądać małoletni poniżej 18 lat" - podkreślono w komunikacie.

Według Rady, emisja w porze chronionej treści wywołujących silne emocje może zachwiać poczuciem bezpieczeństwa młodych widzów oraz mieć negatywny wpływ na ich dalszy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny.

"Decyzję Krajowej Rady pozostawiamy bez odpowiedzi" - przekazała w poniedziałek PAP Mediasat. Spółka dodała, że jeszcze nie zdecydowała, czy będzie się odwoływać od kary.

dwrtvl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwrtvl6