Trwa ładowanie...

Kruk jest dobrze przygotowany do rozwoju rynku wierzytelności hipotecznych

Warszawa, 14.05.2014 (ISBnews) - Kruk ocenia, że jest dobrze przygotowany zarówno od strony organizacyjnej, jak i finansowej do zwiększania aktywności na rynku...

Kruk jest dobrze przygotowany do rozwoju rynku wierzytelności hipotecznychŹródło: Fotolia
d3oqvui
d3oqvui

Warszawa, 14.05.2014 (ISBnews) - Kruk ocenia, że jest dobrze przygotowany zarówno od strony organizacyjnej, jak i finansowej do zwiększania aktywności na rynku wierzytelności hipotecznych, poinformował prezes Piotr Krupa. Pierwszy kwartał tego roku był rekordowy pod względem nakładów na nowe portfele wierzytelności, które wyniosły 269 mln zł.

Dotychczas największe inwestycje w portfele wierzytelności zostały poczynione przez grupę w II kwartale 2012 roku i wyniosły 249 mln zł.

W I kwartale Kruk kupił od Getin Bank pakiet wierzytelności hipotecznych o wartości nominalnej 710 mln zł płacąc 230 mln zł. Transakcja ta - pierwsza tego typu na dużą skalę w Polsce otwiera grupę na perspektywiczny segment rynku zakupów wierzytelności hipotecznych, który dołączy do dotychczas rozwijanych segmentów wierzytelności konsumenckich oraz wierzytelności korporacyjnych.

d3oqvui

"Dla Kruka była to wartościowo największa dotychczas zrealizowana transakcja na portfelach wierzytelności. Liczymy, że banki będą coraz częściej i chętniej sprzedawały wierzytelności hipoteczne. Kruk jest na to gotowy, posiadamy odpowiednie zasoby organizacyjne i dostęp do finansowania, aby aktywnie uczestniczyć w rozwoju tego rynku" - powiedział prezes Piotr Krupa, cytowany w komunikacie.

Kruk poinformował, że działalność segmentu inkaso wygenerowała 8 mln zł przychodów i 2,8 mln zł marży w I kw. 2014 roku wobec odpowiednio: 14,3 mln i 9,2 mln zł rok wcześniej. Spadek w skali roku to efekt bardzo dobrego wyniku segmentu inkaso korporacyjnego, zanotowanego w I kw. 2013 r.

Kruk ocenia , że rynek inkaso jest bardzo konkurencyjny, ale dzięki odpowiedniej efektywności operacyjnej Kruk w dalszym ciągu jest w stanie osiągać dobre rezultaty w tym segmencie.

Wartość nominalna spraw przyjętych do obsługi w I kw. br. wynosiła 696 mln zł.

d3oqvui

Kruk podał, że wartość spłat z nabytych portfeli wzrosła o 30% r/r do 154 mln zł w I kw.

"Bardzo dobry poziom spłat jest efektem naszej strategii prougodowej oraz polepszającej się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych w krajach, gdzie Kruk prowadzi działalność. Jednocześnie utrzymujemy dobrą dyscyplinę kosztową, przy uwzględnieniu istotnych nakładów na kontynuację kampanii medialno-edukacyjnej skierowanej do osób zadłużonych" - podkreślił Krupa.

"Początek drugiego kwartału także rozpoczęliśmy bardzo udanie finalizując transakcje wierzytelności z portfela zabezpieczonego, której efektem jest rozpoznanie zysku w drugim kwartale 2014 r. w wysokości 18,7 mln. Transakcja ta została zawarta w ramach procesu zarządzania posiadanym portfelem zabezpieczonym " - dodał prezes.

Grupa Kruk w I kw. 2014 uzyskała dostęp do nowego 10-letniego kredytu bankowego o wartości 260 mln zł, który może być przeznaczony na zakupy portfeli wierzytelności na wszystkich rynkach, na których obecnie działa. Przyznane finansowanie podwoiło wartość dostępnych linii kredytowych i będzie stanowić elastyczne narzędzie do nabywania nowych portfeli wierzytelności.

d3oqvui

Grupa na koniec I kw. 2014 r. posiadała łącznie przyznane limity kredytowe o wartości 470 mln zł (wykorzystane 90 mln zł), a wartość wyemitowanych obligacji wyniosła 555 mln zł.

Dług odsetkowy grupy na koniec marca wyniósł 589 mln zł wobec 652 mln zł na koniec grudnia 2013 r. Wskaźnik zadłużenia spadł do 1,3 na koniec marca 2014 wobec 1,6 kwartał wcześniej.

Skonsolidowany zysk netto Kruka wyniósł 39,97 mln zł w I kw. 2014 r., co oznacza wzrost o 103% w skali roku, przy wzroście przychodów o 25% r/r do 120,12 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 51,44 mln zł i był wyższy o 52% r/r.

Kruk S.A. jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami. W 2013 roku Kruk zakupił i przyjął do obsługi wierzytelności o wartości 5,1 mld zł. Od 2007 roku działa w Rumunii, gdzie także jest liderem rynku. Od listopada 2011 roku działa w Czechach, a od sierpnia 2012 roku na Słowacji. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r. Jego skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 405,61 mln zł w 2013 r.

(ISBnews)

d3oqvui
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oqvui