Trwa ładowanie...
d2bc273
d2bc273

Kruk prowadzi rozmowy z zagranicznymi inwestorami ws. emisji obligacji w euro

Warszawa, 09.05.2016 (ISBnews) - Kruk prowadzi rozmowy z bankami i inwestorami zagranicznymi spoza Polski na temat pozyskania finansowania w euro. Środki z emisji obligacji spółka chce przeznaczać na zakup pakietów wierzytelności na rynkach zagranicznych, na których działa, poinformował członek zarządu Michał Zasępa. W planach jest także emisja obligacji dla klientów detalicznych w ramach programu do 300 mln zł.
Share
d2bc273

"Mamy finansowanie bankowe, ale przy tej skali rozwoju biznesu będziemy potrzebowali więcej finansowania w euro. Już rozmawiamy z inwestorami i bankami na temat emisji obligacji. Wybierzemy najbardziej dogodne warunki i rozszerzymy spektrum finansowania" - powiedział Zasępa podczas konferencji prasowej.

Nie ujawnił, o jakiej kwocie emisji Kruk rozmawia, ani kiedy mogłoby dojść do emisji obligacji w euro.

"To będzie zależało od tego, kiedy nabędziemy duże portfele za granicą. Być może to finansowanie pozyskamy jeszcze w tym roku"- powiedział Zasępa.

d2bc273

W I kw. grupa Kruk zainwestowała 64,1 mln zł w 7 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 413 mln zł. Nakłady były wyższe o 43% r/r. Największych inwestycji Kruk dokonał w Polsce, kupując m.in. portfel wierzytelności od Santander Consumer Finance za 51,9 mln zł. Pozostałe inwestycje zostały dokonane w Niemczech, Rumunii oraz Czechach.

W kwietniu Kruk przejął sprawy o łącznej wartości nominalnej 2,7 mld zł od grupy PRESCO. Spółka wygrała także pierwszy przetarg na zakup portfela w Hiszpanii o wartości nominalnej 13 mln zł oraz otrzymała akceptację oferty na zakup wraz z Bankiem Światowym portfela wierzytelności o wartości nominalnej 2,6 mld zł na rynku rumuńskim. Łącznie grupa finalizuje nabycie wierzytelności o wartości nominalnej ponad 5,3 mld zł.

"Na rynku hiszpańskim na razie kupiliśmy jeden portfel. Najciekawsza wydają się na razie Włochy i widzimy tu spore możliwości zakupowe"- powiedział Zasępa.

Zarząd Kruka poinformował, że rozważa także w tym roku emisję kolejnej transzy obligacji w złotych w ramach uruchomionego w lutym br. programu obligacji do 300 mln zł.

d2bc273

"Planujemy emisję obligacji, która będzie skierowana do klientów detalicznych. Nasza poprzednia emisja do tego grona inwestorów spotkała się z dużym zainteresowaniem. Jest duże prawdopodobieństwo, że kolejną przeprowadzimy w tym roku" - powiedział Zasępa.

Pod koniec kwietnia Kruk podjął decyzję o emisji obligacji w ramach oferty prywatnej o wartości nominalnej do 100 mln zł.

Wskaźnik długu netto do kapitałów własnych wyniósł 0,9x na koniec marca. Dług netto wyniósł 782,8 mln zł i był wyższy o 33% r/r.

W I kw. wartość spłat z portfeli własnych Kruka wyniosła 216,9 mln zł, co oznacza wzrost o 15,8% w skali roku. EBITDA gotówkowa wyniosła 142,4 mln zł i była wyższa o 10% w skali roku.

Kruk jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami. Od 2007 roku działa w Rumunii, gdzie także jest liderem rynku. Od listopada 2011 roku Kruk działa w Czechach, od sierpnia 2012 roku na Słowacji, a od sierpnia 2014 roku w Niemczech. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

(ISBnews)

d2bc273

Podziel się opinią

Share
d2bc273
d2bc273