Kryzysowe integracje

W SPA, z kiełbaską przy ognisku albo sadzenie drzewek. Jakie są tendencje do integracji pracowników w tym roku?

Kryzysowe integracje
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Firmy, które muszą w czasie kryzysu ograniczyć koszty, oszczędzają na budowaniu harmonijnego zespołu. Branże odporne na kryzys integrują się podobnie jak kilka lat wcześniej. Firmy organizujące takie spotkania odczuwają to różnie. Oferują m.in. wyścigi quadami, podróże poduszkowcem, zabawy w porwanie szefa a nawet skoki spadochronowe. Jednak, mimo zmyślności zajęć i bogatej oferty, część firm skarży się na spadek zainteresowania organizacją tego typu imprez, szczególnie tymi droższymi.

Zdaniem ekspertów

- Kupują coraz mniej wyjazdów połączonych z wydatkami na drogi sprzęt. Nie wynajmują luksusowych hoteli - stwierdza Bartłomiej Wrzosek, prezes Fun Hunters, dla Metromsn.pl.

Zdaniem specjalistów okres spowolnienia gospodarczego wpływa na mniejszą częstotliwość wyjazdów integracyjnych. - Niektóre firmy decydują się na mniej kosztowne eventy, inne organizują je rzadziej. Duże znaczenie ma stabilność branży. Ale obszary gospodarki, które mimo kryzysu mają się dobrze, np. IT, nie oszczędzają na integracji pracowników - mówi Gabriela Jabłońska z portalu Rynekpracy.pl, dla Metromsn.pl.

Inni w ogóle tego nie widzą. - Zainteresowanie nie słabnie w porównaniu z poprzednimi latami, i cały czas opłaca nam się, nie tylko działać na zamku w Malborku i Trójmieście, ale również jeździć po kraju. Aktualnie również przygotowujemy imprezy tematyczne dla klientów biznesowych, które będziemy realizowali jesienią. Nasi klienci to zazwyczaj firmy zatrudniające powyżej kilkudziesięciu pracowników, często znane i rozpoznawalne marki, może dlatego nie odczuwamy kryzysu na własnej skórze - sądzi Szymon Klein, właściciel Pracowni Maswerk.

Szymon Klien, dodaje że eventy integracyjne bywają zwieńczeniem szkoleń dla pracowników - formą nagrody. Managerowie odpowiedzialni za tworzenie zespołów rozumieją, że to coś więcej niż rozrywka. Pracownik dobrze zmotywowany, identyfikujący się z firmą w której pracuje jest wydajniejszy, bardziej zaangażowany i oddany swojej pracy i firmie.

Tańsze opcje

Do tańszej wersji zbliżenia do siebie pracowników należą pikniki (jednodniowe), ogniska, gry fabularne, gry miejskie. Popularnymi w tej kategorii cenowej są też rozgrywki w paintballa. Prostym rozwiązaniem może być też wyjście do kina z nieoficjalnym spotkaniem po seansie.

Niewymagającym luksusowych hoteli i restauracji , jest wyjście z przewodnikiem survivalu, chociaż może się to łączyć z wypożyczeniem sprzętu. Atrakcje w lesie, takie jak wspólne przeprawianie się przez rzekę czy rozpalanie ogniska mogą być nie tylko tanim, ale też skutecznym sposobem na budowanie zaufania i współpracy w zespole.

Wchodzi też moda na łączenie integracji z uprawianiem społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Zespół ma zawiązywać więzi, przy okazji sadzenia drzewek, budowania placu zabaw przy domu dziecka, czy sprzątania świata.

Część pracowników wspomina z nostalgią wyjazdy sprzed kilku lat. Część bawi się jak dawniej. A Ty jak się bawisz w tym roku? Weź udział w naszej sondzie.

Nap

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)