Trwa ładowanie...

Kto ma wolne w święta. A kto musi pracować?

W tym roku Wigilia wypada w sobotę, co dla osób pracujących od poniedziałku do piątku oznacza więcej czasu na przygotowanie wieczornej kolacji.

Share
Kto ma wolne w święta. A kto musi pracować?
d2ifzdi

25 grudnia na labę mogą sobie pozwolić wszyscy poza Cypryjczykami, Hiszpanami, Irlandczykami, Brytyjczykami oraz mieszkańcami Luksemburga. Z kolei 26 grudnia pracują: Francuzi, Maltańczycy oraz Portugalczycy.

W naszym kraju Wigilia Świąt Bożego Narodzenia nie figuruje na liście dni wolnych od pracy. Niektórzy Polacy biorą w ten dzień urlop, inni korzystają z dobrej woli pracodawcy i wychodzą do domu o kilka godzin wcześniej.

d2ifzdi

W tym roku Wigilia wypada w sobotę, co dla osób pracujących od poniedziałku do piątku oznacza więcej czasu na przygotowanie wieczornej kolacji. Okazuje się jednak, że istnieją kraje europejskie, w których w Wigilię drzwi do firm są ustawowo zamknięte. Są to: Bułgaria, Czechy, Estonia, Łotwa oraz Słowacja.

Podobne różnice dotyczą także samych świątecznych dni. Wydawałoby się, że wolne od pracy w dzień Bożego Narodzenia to oczywistość.

W Polsce owszem, ale w pozostałych krajach unijnych bywa różnie. 25 grudnia na labę mogą sobie pozwolić wszyscy poza Cypryjczykami, Hiszpanami, Irlandczykami, Brytyjczykami oraz mieszkańcami Luksemburga. Z kolei 26 grudnia w firmie muszą stawić się Francuzi, Maltańczycy oraz Portugalczycy.

U nas, podobnie jak w większości krajów Wspólnoty, Sylwester to normalny czas roboczy. W ten dzień odpocząć mogą jednak Belgowie oraz Łotysze. Za to w Nowy Rok wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej mają szansę odsypiać nocne szaleństwo.

d2ifzdi

W 2011 roku do polskiej listy dni ustawowo wolnych od pracy dołączył 6 stycznia. Święto Trzech Króli jest w ten sam sposób celebrowane w jeszcze ośmiu krajach UE: Austrii, Hiszpanii, Finlandii, Grecji, Szwecji, we Włoszech oraz na Cyprze i Słowacji.

Warto też dodać, że Polska jest w czołówce krajów z największą liczbą dni w roku, które są wolne od pracy i w pełni płatne. Wynika to z raportu „Worldwide Benefit and Employment Guidelines” opublikowanego przez firmę konsultingową Mercer i cytowanego też przez CNBC.

Przygotowując zestawienie brano pod uwagę święta, ale też płatne urlopy. Pamiętajmy, że Polak, który przepracował 10 lat, ma ustawowo zapewnione prawo do płatnego urlopu składającego się z 26 dni.

10 krajów, w których pracownicy mają największą liczbą wolnych dni (według Mercer):

  1. Wielka Brytania: 28 (ustawowo zapewnione wolne dni - urlopy), 8 (święta);
  2. Polska 26, 11;
  3. Austria 25,13;
  4. Grecja 25,12;
  5. Boliwia 25,12; 6 .Szwecja 25,11;
  6. Francja 25,11;
  7. Luksemburg 25,10;
  8. Finlandia 25,10;
  9. Dania 25,9.
d2ifzdi

Podziel się opinią

Share
d2ifzdi
d2ifzdi