Trwa ładowanie...
dchypin
dchypin

Kujawsko-Pomorskie/ Rozpoczyna się rekultywacja 22 wysypisk

W województwie kujawsko-pomorskim rozpoczyna się rekultywacja 22 składowisk odpadów, których efektem będzie przywrócenie wartości przyrodniczych zajętych przez nie terenów. Przedsięwzięcie będzie kosztować przeszło 27,8 mln zł, w tym wsparcie UE - 22,3 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dchypin

"Na wszystkich składowiskach przewidziano podobny zakres prac. Chodzi o przywrócenie wartości użytkowych gruntów między innymi poprzez właściwe ukształtowanie terenu, otworzenie gleby, uregulowanie stosunków wodnych oraz wprowadzenie roślinności" - poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska.

Rekultywacją objęte zostaną składowiska, dla których wydano decyzje o zamknięciu.

W projekcie koordynowanym przez samorząd wojewódzki bierze udział 21 gmin i jeden związek międzygminny, na których obszarze znajdują się składowiska. Łączna powierzchnia zrekultywowanych terenów ma sięgnąć 23,7 ha.

dchypin

Rzeczniczka zaznaczyła, że w ramach dotychczas przeprowadzonych przetargów wyłoniono wykonawców rekultywacji 20 składowisk, a tereny budowy przekazano już 13 z nich. W niektórych przypadkach prace zostały już rozpoczęte.

Na zrekultywowanych wysypiskach mają powstać ścieżki edukacyjne dla mieszkańców.

W gminach, objętych projektem, w lutym i marcu odbędą się warsztaty poświęcone zarządzaniu gospodarką odpadami i formami edukacji ekologicznych. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz gmin i administracji samorządowej, nauczyciele i działacz społeczni. Od marca do maja zaplanowano zajęcia o tematyce ekologicznej dla uczniów trzecich klas szkół podstawowych (po jednej z każdej gminy).

Przedsięwzięcie, które ma zostać zakończone w październiku, będzie kosztowało łącznie 27,6 proc. Dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko wyniesie 85 proc., dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 10 proc. i wkład własny gmin - 5 proc.

dchypin

Podziel się opinią

Share
dchypin
dchypin