Trwa ładowanie...
d4la4uw
upadłość
11-03-2014 11:10

KUKE: w lutym zbankrutowało mniej firm niż rok wcześniej

W lutym br. 65 firm ogłosiło upadłość - wynika z danych Monitora Sądowego i Gospodarczego. To o 12,2 proc. mniej niż rok temu i o 6,6 proc. więcej niż w styczniu 2014 r. - podkreśliła Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

d4la4uw
d4la4uw

Według KUKE gospodarka Polski wychodzi z zeszłorocznego spowolnienia w szybszym tempie niż się tego spodziewano. Eksperci wskazali, że w ostatnich dwunastu miesiącach (od marca 2013 r. do lutego 2014 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyły 852 przedsiębiorstwa.

Nadal najwięcej bankructw jest w branżach: budowlanej, związanej z produkcją sprzętu transportowego oraz z działalnością finansową i ubezpieczeniową.

KUKE zwróciło uwagę na spadek liczby upadłości w branży meblarskiej. "Problemy branży meblarskiej należą raczej do przeszłości, głównie dzięki eksportowi. Perspektywy są również dość obiecujące, gdyż wraz z ożywieniem w branży budowlanej pojawi się dodatkowy popyt na zakup nowego wyposażenia" - podkreślono.

Przed rokiem, w lutym 2013 r., najwięcej firm upadło w branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją, w budownictwie oraz produkcji mebli.

d4la4uw

W lutym br. nie było upadłości w branżach: farmaceutycznej, związanej z wytwarzaniem i przetwarzaniem koksu oraz rafinacją ropy naftowej.

KUKE szacuje, że w całym 2014 roku upadnie ok. 839 firm, czyli o 5,3 proc. mniej niż 2013 roku. Swoje prognozy Korporacja oparła na założeniu, że tempo wzrostu gospodarczego w tym roku wyniesie 3 proc., a wskaźnik rentowności obrotu netto firm wzrośnie do 4,5 proc.

d4la4uw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4la4uw