Trwa ładowanie...
d11a6k1
09-03-2017 10:54

Kuper z PDM: Fiasko wezwania na Integer może oznaczać konieczność emisji akcji

Warszawa, 09.03.2017 (ISBnews) - W razie niepowodzenia wezwania na akcje Integer.pl, które ogłosiły fundusze z Grupy Advent i Rafał Brzoska, spółka może zostać zmuszona do przeprowadzenia bardzo dużej emisji akcji, ocenia Krzysztof Kuper z Polskiego Domu Maklerskiego.

d11a6k1
d11a6k1

"W momencie braku powodzenia wezwania, Integer.pl prawdopodobnie stanie przed koniecznością pozyskania kapitału w sposób alternatywny. Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację płynnościową, spółce będzie raczej trudno o rolowanie finansowania w formie obligacji. Ponadto nawet gdyby to się udało, nie rozwiązywałoby to kwestii pozyskania nowych środków na dalszą ekspansję sieci paczkomatowej w Polsce i Wielkiej Brytanii. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem byłaby więc emisja akcji o dosyć istotnej skali" - powiedział Kuper w rozmowie z ISBnews.

Według niego, taka emisja znacząco rozwodniłaby udziały obecnych akcjonariuszy.

"Przejęcie grupy przez inwestora przygotowanego na dokapitalizowanie spółki i zdolnego do przywrócenia jej potencjału inwestycyjnego, może pozwolić na dalsze jej funkcjonowanie" - podkreślił Kuper.

Ocenia on, że Integer.pl stoi wciąż przed wyzwaniem dalszego rozwoju sieci paczkomatów zarówno w Polsce, jak i w strategicznych krajach Europy Zachodniej, takich jak Wielka Brytania i Francja. Według niego, obecne nasycenie paczkomatami na obu rynkach nadal znacząco odbiega od poziomów zapewniających osiągnięcie progu rentowności. Z drugiej strony, Integer jest już poważnie zadłużony, a środki własne i zapas wyprodukowanych maszyn dają bardzo ograniczone pole manewru w zakresie rozwoju sieci. W przypadku InPostu, po wygaszeniu dywizji listowej przychody spółki opierają się w przytłaczającej większości na kontraktach z InPost Express i InPost Paczkomaty (podmiotów w 100% zależnych od Integer). Zatem sytuacja finansowa InPostu jest de facto w pełni zależna od kondycji spółki-matki.

d11a6k1

"Pomimo kilku lat obecności na rynku usług pocztowo-kurierskich, Integer to wciąż projekt na kształt startupu" - uważa Kuper.

Przedstawiciel Polskiego Domu Maklerskiego przypomina, że na przełomie 2015 i 2016 r. bardzo agresywna polityka cenowa Poczty Polskiej doprowadziła do wyeliminowana InPostu z rynku usług listowych praktycznie w ciągu 2-3 kwartałów. Jego zdaniem, to dowód na to, jak istotne jest silne i stabilne zaplecze kapitałowe w sytuacji walki konkurencyjnej na rynku

W opinii rozmówcy, decydując się na wycofanie z rynków Rosji, Ukrainy i Malezji, a także zamrożenie ekspansji na kilku innych rynkach (Włochy, Kanada) zarząd Integer.pl niejako przyznał, że dotychczasowe tempo i skala ekspansji jest nie do utrzymania przy obecnych zasobach finansowania.

"Kilka ostatnich lat pokazało, że koszt rozwoju sieci paczkomatów jest zdecydowanie wyższy niż pierwotne założenia" - zaznaczył Kuper.

d11a6k1

Oceniając wycenę zaproponowaną w wezwaniu, Kuper zaznaczył, że z jednej strony, może wydawać się ona niższa niż koszty odtworzenia struktury sieci paczkomatowej i organizacji biznesu kurierskiego. Z drugiej strony, na spółce ciąży istotne zadłużenie (ponad 140 mln zł w obligacjach, z których istotna część zapada w bieżącym roku) oraz zobowiązaniach w zakresie dokapitalizowania spółki EasyPack.

"W przypadku InPostu sytuacja na pierwszy rzut oka wydaje się być bardziej stabilna. Tu z kolei czynnikiem niepewności jest sposób alokacji kosztów pomiędzy dywizję listową a kurierską. Na dzień dzisiejszy trudno jest określić ostateczną masę kosztów, jaka będzie przynależna nowemu - stricte kurierskiemu InPostowi. Istnieje więc ryzyko, że tegoroczne wyniki finansowe InPostu nie będą tak dobre, jak się wydaje na pierwszy rzut oka" - ocenił Kuper.

Rafał Brzoska oraz AI Prime (Luxembourg) Bidco S.a r.l. - spółka należąca do funduszy zarządzanych przez Advent International - ogłosiły wezwanie na akcje spółek Integer.pl i InPost. Ceny w wezwaniach to 9,5 zł za jedną akcję InPost i 41,1 zł za jedną akcję Integer.pl.

d11a6k1

Na początku marca br. Al Prime (Luxembourg) Bidco S.? r.l. z siedzibą w Luksemburgu złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek w sprawie przejęcia kontroli nad Integer.pl S.A.

Grupa kapitałowa Integer.pl to druga co do wielkości w Polsce grupa pocztowa, do której należą operator świadczący usługi kurierskie i paczkomatowe - InPost, niezależny operator finansowo-ubezpieczeniowy - Inpost Finanse oraz Paczkomaty InPost. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

(ISBnews)

d11a6k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11a6k1