Kupno BZ WBK to jednak kiepski interes
"Nasz Dziennik" pisze o problemach związanych z kupnem przez PKO BP banku BZ WBK będącego własnością Irlandczyków. Gazeta przypomina, że ma do tego dojść w czasach kryzysu i dlatego jest to operacja wysoce niebezpieczna.
"Nasz Dziennik" przypomina, że PKO BP to największy polski bank pozostający pod kontrolą Skarbu Państwa, od którego akcji kredytowej uzależniona jest ponad połowa polskiej gospodarki. W związku z tym odkupienie z rąk zagranicznego inwestora BZ WBK za 10 miliardów złotych może być niekorzystne, szczególnie że środki te wpuszczone do gospodarki pozwoliłyby na udzielenie polskim firmom kredytów na blisko 50 miliardów złotych.
Decyzja o zakupie BZ WBK przez PKO BP zapadła na szczeblu politycznym. Minister skarbu Aleksander Grad gotów jest nawet w tym celu zrezygnować ze ściągnięcia z PKO BP dywidendy do świecącego pustką budżetu. Za przejęciem banku aktywnie lobbuje Jan Krzysztof Bielecki, przyjaciel premiera i szef jego Rady Gospodarczej, do niedawna prezes Pekao SA, głównego konkurenta PKO BP na polskim rynku.
Gazeta pisze, że w kryzysie, gdy "kapitał płynny" jest dobrem najbardziej poszukiwanym, rządy wszystkich państw skupiają się na tym, by środki publiczne poprzez kredyty trafiały na krajowy rynek w celu pobudzenia gospodarki. Dlatego zmuszają swoje banki korzystające w kryzysie z pomocy publicznej, aby sprzedawały swoje zagraniczne spółki-córki. Chodzi o to, aby ani jedno euro pomocy publicznej nie trafiło za granicę. Tak właśnie postąpił rząd irlandzki wobec AIB (Allen Iris Banks), właściciela BZ WBK.
Więcej w "Naszym Dzienniku".