Kupno mieszkania od dewelopera. Jest ważna zmiana
Zakup mieszkania lub domu na podstawie umowy deweloperskiej podpisanej od 2 lipca 2024 roku w każdym przypadku podlegał będzie ochronie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Tym samym skończy się dwuletni okres przejściowy umożliwiający sprzedaż niektórych nieruchomości z rynku pierwotnego na starych zasadach, czyli bez ochrony DFG.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny chroni nabywców domów i mieszkań od 1 lipca 2022 roku. Wtedy weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Jest zmiana
Ochrona DFG oznacza, że nabywcy – w określonych ustawowo sytuacjach – mają zagwarantowany zwrot wszystkich środków wpłaconych na poczet zakupu domu lub mieszkania. W ten sposób DFG znacząco zwiększa bezpieczeństwo takich transakcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbudowała ogromny biznes, jeden z największych w Europie! - Marta Półtorak w Biznes Klasie
Jednak inwestycje, których sprzedaż rozpoczęła się przed wejściem w życie ustawy, jeszcze przez kolejne dwa lata, tj. do 1 lipca 2024 roku włącznie, mogły być sprzedawane na podstawie starych przepisów. Oznaczało to, że jeśli deweloper sprzedał chociaż jedno mieszkanie w ramach danej inwestycji przed 1 lipca 2022 roku, to wszystkie kolejne w ramach tej samej inwestycji mógł przez kolejne dwa lata sprzedawać również bez ochrony DFG. W praktyce niektóre domy i mieszkania kupowane przez ostatnie dwa lata na podstawie m.in. umowy deweloperskiej podlegały ochronie DFG, zaś inne jej nie podlegały.
- Od 2 lipca 2024 roku wszystkie osoby fizyczne kupujące domy i mieszkania z rynku pierwotnego, podpisujące od tego dnia umowy deweloperskie, podlegają ochronie DFG. To bardzo istotnie zwiększa ich bezpieczeństwo finansowe - powiedziała Małgorzata Ślepowrońska, prezes zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Ponad 70 tys. osób objętych ochroną
Nabywcą w rozumieniu przepisów ustawy jest osoba fizyczna, która nabywa dom lub lokal mieszkalny w celu niezwiązanym bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Katalog sytuacji, w których przysługuje zwrot z DFG, szczegółowo opisany jest w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
Na koniec maja 2024 roku ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego było objętych już ponad 73,4 tysiące nabywców, który zakupili domy lub mieszkania w ramach niemal 5,4 tys. inwestycji deweloperskich. Dla porównania, jeszcze rok wcześniej, tj. na koniec maja 2023 roku ochronie podlegało 7,6 tys. nabywców oraz ich nieruchomości w ramach ponad 1280 inwestycji deweloperskich. Średnia wartość nieruchomości objętej ochroną DFG wyniosła w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku 630,2 tys. zł.