Kupujący nadal kontrolują rynek
Ostatnia sesja w minionym tygodniu przebiegała w umiarkowanie złych nastrojach. Kurs grudniowej serii kontraktów terminowych wystartował z poziomu 2 335 pkt, po czym 3 pkt powyżej ustalono dzienne maksimum tuż po otwarciu notowań.
Dalsza część dnia, do godz. 14:0 mijała w słabych nastrojach, w trakcie których strona podażowa doprowadziła do ustanowienia dziennego minimum na 2 311 pkt. Trzy ostatnie godz. handlu wiązały się z odrabianiem strat i na zamknięciu sesji FW20Z12 przyjęły poziom 2 326 pkt (-0,3%). Było to po części związane z publikacją lepszego od oczekiwań indeksu Uniwersytetu Michigan za listopad, który wzrósł z 82,6 do 84,9 pkt. Dzienny wolumen obrotu wynosił 27,7 tyś. sztuk i był o nieco ponad 1/8 wyższy, niż w czwartek. LOP w trakcie drugiej części sesji wyraźnie spadała, co osłabia znaczenie wzrostu kursu.
W piątek na wykresie pokazała się świeca przypominająca wymową formację młota, z tą różnicą, że ostatnia świeca posiada nieznaczny górny cień. Formacja pokazała się przy minimach ostatniej fali spadkowej, co może oznaczać próbę zatrzymania przeceny na aktualnych poziomach. Dodatkowo w piątek obroniono w cenach zamknięcia lukę wzrostową z 6 września, zaczynającą się na 2 324 pkt, co może dodawać odwagi posiadaczom długich pozycji. Oscylator RSI porusza się przy minimach swojego zakresu zmian na dominującym rynku byka (który trwa od czerwca) i dopiero spadek RSI poniżej 35 pkt byłby oznaką zmiany charakteru rynku na spadkowy. Dotychczasowy układ dołków i maksimów, który trwa od czerwca - przemawia za utrzymywaniem się głównego trendu wzrostowego. Dopiero ewentualna zniżka kursu kontraktów poniżej minimów z sierpnia na 2 257 pkt odwracałaby trend. Patrząc na wskazania ADX można dostrzec utrzymującą się równowagę nastrojów (ADX poniżej 20 pkt) z minimalną szalą przechyloną w stronę podaży (linia –DI góruje nad
+DI).
Biuro Maklerskie Banku BPH