Trwa ładowanie...
d326ajm

Kurs EUR/PLN powinien kształtować się dziś w wąskim przedziale 4,11-4,13 za euro

Warszawa, 20.03.2015 (ISBnews/ KantorOnline.pl) - Póki co wydźwięk komunikatu po środowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej nie zmienił zasadniczo sytuacji na naszym rynku.  Została otwarta jednak przestrzeń do powrotu kapitału na rynki wschodzące, tak, więc odrobienie strat przez złotego względem dolara w trakcie najbliższych sesji jest prawdopodobne.

Share
d326ajm

Przynajmniej od tygodnia rynki finansowe żyły oczekiwaniem na zaplanowane na 18 marca posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), dyskontując ewentualny kierunek przyszłej polityki monetarnej w USA. Powodowało to wzmożone ruchy spekulacyjne na walutach i najsilniejsze od lat umocnienie dolara, którego kurs do euro zbliżał się do parytetu 1:1. Ton komunikatu FOMC okazał się jednak dużo bardziej łagodny niż oczekiwało większość inwestorów.
Wprawdzie z komunikatu zniknęło słowo "cierpliwy" w odniesieniu do zakładanego terminu podwyższenia stóp procentowych, nie należy oczekiwać takiej decyzji zbyt szybko. Ewentualny ruch w tej sprawie FED uzależnił od dalszej poprawy na rynku pracy oraz powrotu inflacji do poziomu 2 proc. w średnim terminie. Jednocześnie obniżone zostały prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji do końca 2015 roku. Spowodowało to gwałtowną przecenę amerykańskiej waluty. Kurs EUR/USD zwyżkował na krótko w okolice 1,10, żeby powrócić później w okolice 1,07. Co przełożyło się również na wsparcie aktywów rynków wschodzących, do których należy również nasz złoty. Kurs USD/PLN po ogłoszeniu komunikatu FOMC zanurkował do poziomu 3,78. Ostatecznie jednak wartość amerykańskiej waluty w trakcie czwartkowej sesji ustabilizowała się na poziomie 3,85-3,87.
Nieznacznie zdrożał natomiast w czwartek szwajcarski frank, co jest konsekwencją decyzji Narodowego Banku Szwajcarii o utrzymaniu obecnych ujemnych stóp procentowych. W dalszej perspektywie należy jednak oczekiwać powrotu do trendu spadkowego wartości szwajcarskiej waluty, także w stosunku do złotego.

W związku z brakiem kluczowych publikacji danych makroekonomicznych, piątkowa sesja nie powinna przynieść zasadniczych zmian na walutowym rynku złotego. Możemy raczej spodziewać się konsolidacji kursów głównych par złotowych na osiągniętych wczoraj poziomach. Kurs EUR/PLN winien kształtować się dziś w wąskim przedziale 4,11-13 a USD/PLN 3,85-3,86.

Damian Papała

Główny dealer walutowy KantorOnline.pl

(ISBnews/ KantorOnline.pl)

d326ajm

Podziel się opinią

Share
d326ajm
d326ajm