Trwa ładowanie...
waluty

Kurs juana: Najdłuższa seria spadków w historii

Wszystko to efekt posunięć banku centralnego Chin, który osłabia walutę w reakcji na podwyżkę stóp Rezerwy Federalnej.

Share
Kurs juana: Najdłuższa seria spadków w historii
Fot: David Dennis/Flickr (CC BY-SA 2.0)
d2ff447

Dziesiąty dzień z rzędu chiński juan traci do dolara, co jest najdłuższą serią spadków w historii. Wszystko to efekt posunięć banku centralnego Chin, który osłabia walutę w reakcji na podwyżkę stóp Rezerwy Federalnej.

Amerykański Fed podniósł wczoraj stopy procentowe z 0-0,25 proc. do 0,25-0,5 proc., co było pierwszym ruchem w górę od dekady. Ludowy Bank Chin kontynuował więc swoje osłabianie waluty, które praktykuje od ponad tygodnia, podwyższając kurs referencyjny, względem którego w określonym zakresie mogą się odbywać notowania.

d2ff447

Bank ustalił kurs dolara do juana na poziomie 6,4757, czyli 0,2 proc. wyżej niż dzień wcześniej (6,4733 juana za dolara). Podobne ruchy i w podobnej skali robił w poprzednich dniach.

Od początków istnienia chińskiego rynku walutowego, czyli od 1994 roku, nie było tak długiej serii spadków juana.

Rynek transakcji natychmiastowych zamknął dzień na poziomie 6,4837 za dolara, czyli 0,16 proc. wyżej niż dzień wcześniej.

Znacznie gorzej siłę juana ocenia wolny rynek. Tzw. juan pozalądowy (offshore), który notowany jest poza Chinami, a jego ceny nie zależą od kursu referencyjnego banku centralnego Chin, spadł o 1,04 proc., kończąc dzień na poziomie 6,552 za dolara. To zwiastuje dalsze osłabianie juana.

d2ff447

Podziel się opinią

Share
d2ff447
d2ff447