KW może dostarczać ok. 6 mln ton węgla rocznie do nowych bloków w Opolu

Kompania Węglowa, która w czwartek podpisała z PGE list intencyjny o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w elektrowni Opole, liczy na możliwość dostarczania do tych bloków ok. 6 mln ton węgla rocznie. Firmy nie wykluczają też innych form współpracy.

KW może dostarczać ok. 6 mln ton węgla rocznie do nowych bloków w Opolu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

- List intencyjny potwierdza gwarancję długofalowych dostaw węgla z kopalń Kompanii Węglowej do Elektrowni Opole. Nie wykluczamy także innych form współpracy biznesowej - skomentowała w czwartek prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Jej zdaniem podpisanie listu intencyjnego z PGE doskonale się wpisuje w strategię Kompanii Węglowej.

- Zaakcentował to w swojej wypowiedzi premier Donald Tusk, który w rozbudowie Elektrowni Opole widzi symboliczny powrót do węgla, jako nośnika energii. Takie inwestycje pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość polskiemu górnictwu węgla kamiennego; to przecież rodzimy węgiel gwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne - oceniła prezes.

Podkreśliła, że nowe bloki energetyczne w Opolu będą o najwyższej sprawności, co przeczy często wypowiadanym opiniom, że "węgiel to brudny surowiec". Mają to być bloki o mocy 900 megawatów każdy, zużywające - według szacunków przedstawicieli Kompanii - po ok. 3 mln ton węgla rocznie.

O podpisaniu przez Kompanię Węglową i PGE listu intencyjnego o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w Elektrowni Opole poinformował w czwartek w tym mieście premier Donald Tusk.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, KW i PGE będą analizowały możliwość ewentualnego zaangażowania kapitałowego Kompanii Węglowej w realizację inwestycji. Ma ona ruszyć w lipcu i kosztować ponad 11 mld zł.

Według komunikatu PGE, w liście intencyjnym spółki zobowiązały się do przeanalizowania ekonomicznych i prawnych możliwości zawarcia umowy długoterminowej na dostawy węgla kamiennego wydobywanego przez Kompanię Węglową dla Elektrowni Opole, w tym w szczególności dla bloków objętych nowym projektem (po ich wybudowaniu) oraz ewentualnego zaangażowania Kompanii Węglowej w realizację projektu Opole II, w szczególności zaangażowania kapitałowego.

- Spółki zakładają, że efektem działań powinno być wypracowanie modelu zapewniającego wybudowanie bloków objętych projektem oraz zapewnienie Kompanii Węglowej zbytu węgla kamiennego - podano w komunikacie PGE.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)