Emerytura może być wyższa. Wystarczy pokazać tę książeczkę w ZUS-ie
Niektórzy mogą zyskać sporo pieniędzy na przeliczeniu emerytury. Jednak w tym celu trzeba okazać w ZUS-ie dodatkowe dokumenty, a jednym z nich może być książeczka wojskowa.
O podwyższenie świadczenia na podstawie dokumentów sprzed lat mogą ubiegać się osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Ich emerytury były bowiem wyliczane na starych zasadach, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może je przeliczyć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowa wizytówka Łodzi? W majówkę były tłumy. Ludzie zaskoczeni cenami
Warunkiem jest jednak dołączenie do wniosku dodatkowych dowodów. Chodzi o to, aby udokumentować staż pracy lub pobieranie pensji jeszcze przed przejściem na emeryturę.
Stara książeczka wojskowa może podnieść wysokość emerytury
"Fakt" podpowiada, że jednym z takim dokumentów może być stara książeczka wojskowa. Okres czynnej służby wojskowej liczy się bowiem jako okres składkowy.
Jeśli nie uda się znaleźć starej książeczki wojskowej, to warto zanieść do ZUS jej poświadczoną kserokopię. Poza tym mężczyźni mogą przedstawić również świadectwo służby lub zaświadczenie wydane przez organy, dla których pełnili służbę zawodową.
W takiej sytuacji emerytura wzrośnie nawet o kilkaset złotych, ponieważ do 1988 r. służba wojskowa w Polsce trwała dwa lata. Wszystko jednak zależy od ZUS-u, który musi pozytywnie rozpatrzyć wniosek.
Jest jednak haczyk - przeliczenia nie będzie, jeśli już przedstawiliśmy starą książeczkę wojskową w ZUS-ie. W omawianej sytuacji chodzi bowiem wyłącznie o nowe dokumenty, które nie trafiły jeszcze do instytucji.
Poza książeczką wojskową mogą to być m.in. niedostarczone wcześniej świadectwa pracy, angaże, wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej czy listy płac pobrane z archiwum, a nawet stary dowód osobisty, w którym figurują wpisy dotyczące zatrudnienia.
Jak zwiększyć emeryturę? Tego terminu warto pilnować
Jednak dostarczenie dodatkowych dokumentów to niejedyny sposób, aby zwiększyć emeryturę. Jak już informowaliśmy w WP, wysokość świadczenia nie zależy tylko od wysokości składek i długości stażu pracy - kluczowy jest także moment zgłoszenia się po emeryturę.
1 czerwca każdego roku ZUS przeprowadza waloryzację składek na koncie emerytalnym, kapitału początkowego i składek na subkoncie. Dzięki temu osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat - kobiety, 65 lat - mężczyźni), złożą wniosek o wypłatę świadczenia w drugiej połowie roku, to mogą otrzymać świadczenie wyższe nawet o 500 zł.
Poza tym jeśli dopisuje zdrowie to można rozważyć odłożenie w czasie decyzji o przejściu na emeryturę. ZUS otwarcie przyznaje, że jeden rok pracy dłużej podnosi świadczenie o 10-15 proc.