Kwaśniewski o imigrantach. "Nie byliby w stanie produkować bez nich wina"
- W dyskusji o imigrantach jest mnóstwo hipokryzji. Sporo lat temu odwiedzałem Napa Valley słynące ze wspaniałego wina i winiarze mówili, że oni bez nielegalnych migrantów z Ameryki Środkowej w ogóle nie byliby w stanie tego produkować - powiedział w Radiu Zet Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP.
Prowadzący program Bogdan Rymanowski przytoczył słowa senatora USA Lindseya Grahama, który zadeklarował poparcie dla Ukrainy i wzmocnienia NATO, ale jednocześnie zwrócił uwagę, że do USA przedostało się nielegalnie 7 mln ludzi.
Były prezydent RP podkreślił, że kwestia imigracji do USA nie jest nowa i nie pojawiła się wraz z rozpoczęciem wojny na Ukrainie. Dodał, że w dyskusji na ten temat panuje "mnóstwo hipokryzji".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17
Były prezydent przywołał przykład Napa Valley, słynącego z produkcji wina.
Sporo lat temu odwiedzałem Napa Valley, słynące ze wspaniałego wina, i winiarze mówili, że oni bez nielegalnych migrantów z Ameryki Środkowej w ogóle nie byliby w stanie tego produkować - mówił w Radiu ZET Aleksander Kwaśniewski.
Były prezydent RP dodał, że "z tych 7 mln ludzi połowa dobrze służy amerykańskiej gospodarce".
Decydująca ustawa dla Ukrainy
W niedzielę 11 lutego senatorowie USA przegłosowali wznowienie prac nad projektem ustawy przewidującej znaczącą pomoc finansową dla Ukrainy i Izraela. Projekt zakłada przeznaczenie ponad 60 mld dol. na wsparcie Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją oraz 14 mld dol. dla Izraela, który prowadzi operację przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Ostateczne jej przyjęcie jest spodziewane w połowie tygodnia.
Kryzys migracyjny w USA
Kryzys migracyjny na południowej granicy USA jest przedmiotem coraz większej frustracji w USA, także wśród polityków partii prezydenta Bidena.
Według spisu ludności z 2021 r. w Stanach Zjednoczonych mieszkało około 45 mln imigrantów, co stanowi 13,6 proc. całej populacji liczącej 332 mln osób. Sondaż przeprowadzony w 2022 r. przewiduje, że do 2050 r. liczba ta wzrośnie do 65 mln.