Trwa ładowanie...
d49esj7

KWB Konin będzie się starać o nowe koncesje, planuje budowę farm wiatrowych o mocy 175 MW

07.12. Warszawa (PAP) - Kopalnia Węgla Brunatnego Konin, która we wrześniu uruchomiła eksploatację węgla na odkrywce Tomisławice, zamierza starać się o nowe koncesje na wydobycie....

Share
d49esj7

07.12. Warszawa (PAP) - Kopalnia Węgla Brunatnego Konin, która we wrześniu uruchomiła eksploatację węgla na odkrywce Tomisławice, zamierza starać się o nowe koncesje na wydobycie. Wspólnie z Global Wind Energy Poland planuje budowę na terenach poodkrywkowych farm wiatrowych o mocy do 175 MW - poinformował na środowym spotkaniu prasowym Roman Tomaszewski, członek zarządu ds. produkcji KWB Konin.

"Staramy się o koncesje na wydobycie ze złóż Piaski o potencjale 100 mln ton węgla i Ościsłowo o zasobach 40 mln ton. Rozważamy także złoże Dęby Szlacheckie, gdzie zasoby szacowane są na 50 mln ton i Mąkoszyn-Grochowiska o zasobach na poziomie 40-50 mln ton" - powiedział Tomaszewski.

Obecnie kopalnia pracuje na trzech odkrywkach: Jóźwin, Drzewce i Tomisławice.

d49esj7

Odkrywka Tomisławice została uruchomiona 20 września 2011 roku i pozwoliła zastąpić zamkniętą w czerwcu odkrywkę Kazimierz. Będzie eksploatowana do około 2030 roku. Jej zasoby przemysłowe oszacowano na 41 mln ton.

Docelowo wydobycie z odkrywki Tomisławice ma wynosić 2-2,5 mln ton węgla rocznie.

Rocznie cała kopalnia wydobywa ok. 9 mln ton węgla.

"Będziemy mogli wydobywać 10-11 mln ton, ale wydobywa się tyle, ile chce odebrać elektrownia" - powiedział Tomaszewski.

d49esj7

Głównym odbiorcą węgla z KWB Konin jest Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Tomaszewski poinformował, że inwestycje w odkrywce Tomisławice pochłonęły ok. 300 mln zł.

Ubiegłoroczne nakłady inwestycyjne KWB Konin wyniosły ponad 100 mln zł, a w tym roku mogą wynieść ok. 70-80 mln zł.

"Za wcześnie, by ujawniać CAPEX na 2012 rok. W przyszłym roku inwestycje będą dotyczyć przede wszystkim utrzymania ruchu na naszych trzech odkrywkach" - powiedział Tomaszewski.

d49esj7

Poinformował, że kopalnia finalizuje studium wykonalności instalacji pilotażowej zgazowania węgla brunatnego i biomasy o mocy 2 MW. Ciepło i energia elektryczna będą wykorzystywane w bieżącej działalności kopalni.

Powiedział, że Konin Wind Energy, spółka utworzona w 2010 roku przez KWB Konin i Global Wind Energy Poland planuje budowę farm wiatrowych w części na terenach zrekultywowanych po dawnych odkrywkach.

"Planowana jest budowa farm w czterech osobnych punktach na starych terenach poodkrywkowych, o łącznej mocy 175 MW" - powiedział Tomaszewski.

"Myślę, że pod koniec przyszłego roku otrzymamy pozwolenie na budowę" - dodał.

d49esj7

Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 1 mld zł. Zgodnie z biznesplanem budowa farm powinna się zakończyć do 2015 roku.

Kopalnia Węgla Brunatnego Konin jest jedną z czterech kopalni węgla brunatnego w Polsce, obok KWB Adamów, KWB Bełchatów i KWB Turów. Obecnie zatrudnia ok. 3,5 tys. pracowników. W 2010 roku osiągnęła 32 mln zł zysku.

KWB Konin i KWB Adamów są w trakcie prywatyzacji. Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin (ZE PAK)
i Społem Plus do przeprowadzenia ograniczonego badania spółek i złożenia ofert wiążących do 27 stycznia 2012 roku.(PAP)

pel/ ana/

d49esj7

Podziel się opinią

Share
d49esj7
d49esj7