Trwa ładowanie...
d345nja
12-01-2017 10:40

Kwieciński: programy regionalne przyspieszyły w ostatnim kwartale 2016

W ostatnim kwartale 2016 r. znacząco przyspieszyło wydatkowanie środków UE w regionalnych programach operacyjnych - poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Wciąż jednak są duże dysproporcje między województwami, jeśli chodzi o ilość podpisanych umów - mówił.

d345nja
d345nja

"Dla mnie najważniejsze jest to, że wreszcie wyraźnie przyspieszyło wykorzystanie funduszy UE w regionach" - podkreślił wiceszef resortu rozwoju w rozmowie z dziennikarzami PAP i IAR.

"Ostatni kwartał 2016 roku był wyjątkowo dobry, również w regionach. Dwie trzecie swojego rocznego celu certyfikacji, czyli wydatkowania środków unijnych, regiony wykonały w grudniu. Więc to przyspieszenie jest naprawdę bardzo silne. Luka w wydatkowaniu pomiędzy programami krajowymi a programami regionalnymi systematycznie się zmniejsza" - wskazał.

Według Kwiecińskiego najbardziej na zmianę tych wyników wpłynęły umowy podpisane przez samorządy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na wdrażanie w RPO instrumentów zwrotnych. "Ale również regiony przyspieszyły z podpisywaniem umów w wielu innych dziedzinach, na które mają przyznane dofinansowanie: czy to na wsparcie przedsiębiorców, na projekty infrastrukturalne, jak na przykład wodno-ściekowe" - dodał wiceminister.

Zwrócił jednak uwagę na bardzo duże dysproporcje pomiędzy województwami. "Z jednej strony mamy wyraźnego lidera, jakim jest województwo pomorskie, które pod względem podpisanych umów ma najlepszy wynik spośród wszystkich programów, także krajowych, bo zakontraktowało ponad 40 proc. wszystkich środków. Również bardzo dobrze - powyżej 30 proc. - radzą sobie województwa wielkopolskie czy opolskie. A z drugiej strony są województwa, które te wskaźniki mają nawet poniżej 10 proc., jak województwa kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie czy świętokrzyskie" - wyliczał.

d345nja

Jego zdaniem podobnie wygląda sytuacja w kwestii wydatkowania, chociaż w tym przypadku liderem wśród regionów jest województwo opolskie. Trzy regiony, gdzie istnieje niski poziom kontraktacji - a więc kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie czy świętokrzyskie - są też najsłabsze jeśli chodzi o wydatki - dodał.

"Więc to zróżnicowanie jest naprawdę bardzo silne. I nie ma tu żadnej zasady, która by to wyjaśniała" - wskazał Kwieciński.

d345nja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d345nja

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj