Laboratorium w kurniku. "Nawet 100 kg amfetaminy"
Czwórka mężczyzn w wieku od 48 do 62 lat została oskarżona o produkcję BMK, czyli prekursora do wytwarzania amfetaminy. Swoją linię produkcyjną umieścili w kurniku. Prokuratura Krajowa szacuje, że mogli wyprodukować tam nawet ponad 100 kilogramów psychoaktywnej substancji.
Sprawa prowadzona przez CBŚP i Prokuraturę Krajową zakończyła się aktem oskarżenia wobec czterech osób. 48-letni Kamil Ł. i 51-letni Jarosław Ś. odpowiedzą za nielegalne wytwarzania prekursora narkotykowego - benzylometyloketonu (BMK), służącego do produkcji substancji psychotropowej w postaci amfetaminy.
- 62-letniemu Grzegorzowi R. i 55-letniemu Janowi W. zarzucono pomocnictwo do popełnienia tego przestępstwa, polegającego między innymi na udostępnieniu i przystosowaniu pomieszczeń gospodarstwa rolnego do uruchomienia kompletnej linii technologicznej do wytwarzania prekursora BMK, jak również na usuwaniu odpadów poprodukcyjnych - poinformował prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kupił ponad 200-letni poniemiecki dom. Cena była bardzo okazyjna: 15 tys. zł
Produkcja BMK w kurniku
Wszystko zaczęło się w maju 2022 r., kiedy to policjanci zlikwidowali nielegalne laboratorium znajdujące się w małej miejscowości, w powiecie bełchatowskim w woj. łódzkim.
- Tam, w pomieszczeniu gospodarczym, w wydzielonej części kurnika odbywała się produkcja benzylometyloketonu BMK. Wówczas to zabezpieczono ponad 13 litrów wytworzonego BMK o szacowanej wartości 27 tys. zł, około 3 tys. litrów różnych substancji chemicznych oraz specjalistyczne wyposażenie laboratoryjne służące do budowy kolejnych linii produkcyjnych - dodała.
Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że podczas przeszukania posesji zabezpieczono około 3 tys. litrów substancji chemicznych, odpady poprodukcyjne oraz oryginalne zapakowane chemikalia, specjalistyczne chłodnice, szkło laboratoryjne.
Nawet 103 kg amfetaminy
Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, w tym kompleksowej opinii biegłego z zakresu badań fizykochemicznych wynika, że oskarżeni wytworzyli łącznie 86,55 kilograma czystego benzymetyloketonu o stężeniu co najmniej 90 proc.
- Z tego rodzaju ilości prekursora można było wyprodukować od 60,6 kilograma do 103 kilogramów siarczanu amfetaminy - wyjaśnił dział prasowy PK.
Oskarżeni, celem ukrycia rzeczywiście prowadzonej działalności przestępczej, umieścili linię produkcyjną w kurniku, gdzie wytwarzali prekursor - dodał dział prasowy PK.
Okazało się, że już we wcześniejszym okresie oskarżeni Jarosław S. i Kamil Ł. prowadzili nielegalne laboratorium służące do wytwarzania prekursora BMK na terenie innej posesji położonej także w województwie łódzkim.
- Z ustaleń śledztwa wynika, iż oskarżeni mieli osiągnąć z tytułu sprzedaży wyprodukowanej substancji korzyść majątkową w łącznej wysokości 100 tys. zł - przekazała PK.
Dwóch oskarżonych, na wniosek prokuratora w Gdańsku, było tymczasowo aresztowanych. Natomiast wobec pozostałych dwóch oskarżonych prokurator stosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów Policji, zakazów kontaktowania się z określonymi osobami i zakazów opuszczania kraju.
Za popełnienie zarzucanych oskarżonym przestępstw grozi do 5 lat więzienia, kara grzywny oraz przepadek przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa, jak również przepadek równowartości korzyści majątkowej osiągniętej przez oskarżonych z popełnionego przestępstwa.