Trwa ładowanie...

Lagarde: uniknęliśmy upadku, ale wciąż wiele do zrobienia

Światowa gospodarka uniknęła upadku, ale by zapobiec ponownemu pogorszeniu wciąż jest wiele do zrobienia, m.in. na polu zatrudnienia, a także ukończenia reform rynków finansowych - oceniła w czwartek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Share
Lagarde: uniknęliśmy upadku, ale wciąż wiele do zrobienia
Źródło: AFP, Fot: JOEL SAGET
d4gzk04

- Uniknęliśmy upadku, musimy zapobiec pogorszeniu, to nie jest czas na odpoczynek - mówiła Lagarde podczas noworocznej konferencji prasowej w czwartek w siedzibie MFW w Waszyngtonie.

Chwaląc postęp w niektórych obszarach, Lagarde wskazała na "pogorszenie na polu zatrudniania". Bez pracy jest na świecie aż 200 mln osób, a dwie na pięć z bezrobotnych to młodzi poniżej 25. roku życia. - Władze i politycy muszą się skoncentrować na prawdziwej gospodarce. Muszą się skoncentrować na wzroście, który tworzy miejsca pracy - powiedziała szefowa MFW. - Potrzebujemy wzrostu dla zatrudnienia i zatrudnienia dla wzrostu.

d4gzk04

Wyraziła zaniepokojenie osłabieniem impetu reform sektora rynków finansowych. - Musimy skończyć reformy sektora finansowego. Czujemy oznaki osłabienia zobowiązań. Nie są już tak kluczowe, jak wcześniej i żałujemy tego - powiedziała. Wskazała opóźnienia m.in. w regulacjach rynku derywatów oraz tzw. shadow banking. - Ważne, by organy regulacyjne, nadzorcze i władzy były odporne na agresywną presję sektora bankowego", by się wycofać z reform - powiedziała.

Odnosząc się do eurolandu uznała postęp w działaniach antykryzysowych dotyczących wzmocnienia dyscypliny finansowej. - Ale zapory przeciwpożarowe (czyli mechanizmy ratunkowe eurolandu takie jak fundusze EFSF i EMS oraz skup obligacji przez EBC - PAP) jeszcze nie udowodniły, że są operacyjne; potrzebujemy też postępu w unii bankowej - powiedziała Lagarde.

Jednocześnie jako "imponujące" oceniła wysiłki budżetowe, by redukować deficyt w Grecji, a także Portugali - czyli w państwach euro objętych pomocą międzynarodowych kredytodawców, w tym MFW.

Mówiąc o Stanach Zjednoczonych Lagarde zaapelowała, by "wszystkie strony współpracowały w interesie narodowym, by uniknąć dalszych błędów politycznych", jakim byłby jej zdaniem brak porozumienia w sprawie podniesienia na czas limitu długu. Jak dotąd Republikanie się na to nie zgadzają. Zdaniem Lagarde konieczne jest też porozumienie w sprawie średniookresowej redukcji długu w USA.

Z Waszyngtonu Inga Czerny

d4gzk04

Podziel się opinią

Share
d4gzk04
d4gzk04