Trwa ładowanie...
IAR
dochód

Łatwiej o zasiłek dla opiekunów niepełnosprawnych dorosłych

Łatwiej o specjalny zasiłek dla opiekunów niepełnosprawnych dorosłych. Wzrosły kryteria dochodowe uprawniające do tego świadczenia, z 623 do 664 złotych miesięcznie na osobę w rodzinie.
Share
Łatwiej o zasiłek dla opiekunów niepełnosprawnych dorosłych
Źródło: © Magdziak Marcin - Fotolia.com
d97bvh1

Łatwiej o specjalny zasiłek dla opiekunów niepełnosprawnych dorosłych. Wzrosły kryteria dochodowe uprawniające do tego świadczenia, z 623 do 664 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.

Tomasz Wardach z resortu pracy i polityki społecznej wyjaśnia, że w tym przypadku liczony jest średni miesięczny dochód łącznie w rodzinie opiekuna, jak i podopiecznego. Podwyższenie kryterium dochodowego oznacza, że więcej opiekunów będzie mogło otrzymać zasiłek wynoszący 520 zł.

Tomasz Wardach zaznacza, że świadczenie jest przyznawane na wniosek osoby opiekującej się niepełnosprawnym bliskim. Aby otrzymać zasiłek od listopada, trzeba złożyć wniosek do końca tego miesiąca, wówczas zostanie on wypłacony w grudniu z wyrównaniem za listopad.

d97bvh1

Specjalny zasiłek opiekuńczy, 520 zł miesięcznie, przysługuje bliskim opiekującym się osobami, które straciły sprawność w wieku dorosłym. Jest zależny od sytuacji materialnej rodziny. Niezależnie od niej świadczenie pielęgnacyjne otrzymują opiekunowie osób niepełnosprawnych od dzieciństwa. Wynosi ono (łącznie z 200 zł dodatkiem) 1000 zł miesięcznie.

O zasiłek opiekun może wystąpić do swojej gminy lub dzielnicy. Zwykle zajmują się tym gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej.

W resorcie pracy i polityki od wiosny trwają uzgodnienia tak zwanego "Okrągłego Stołu" w sprawie świadczeń opiekuńczych, jednak nadal nie ma konsensusu w kwestii utworzenia jednolitego systemu świadczeń.

Niedawno Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie ma podstaw do różnicowania sytuacji opiekunów osób dorosłych ze względu na wiek powstania niepełnosprawności podopiecznego. Trybunał potwierdził natomiast, że można uzależniać wsparcie od sytuacji materialnej rodziny.

Wejdź na Pracuj.pl i zmień pracę na lepszą!

d97bvh1

Podziel się opinią

Share
d97bvh1
d97bvh1