Trwa ładowanie...
d4dwscg
d4dwscg

Lawrence Summers rezygnuje z kandydowania na szefa Fed

16.09. Waszyngton (PAP/AFP, Reuters, AP) - Były sekretarz skarbu w administracji prezydenta Billa Clintona oraz do niedawna jeden z czołowych doradców ekonomicznych prezydenta...
Share
d4dwscg

16.09. Waszyngton (PAP/AFP, Reuters, AP) - Były sekretarz skarbu w administracji prezydenta Billa Clintona oraz do niedawna jeden z czołowych doradców ekonomicznych prezydenta Baracka Obamy Lawrence Summers wycofał się z kandydowania na szefa amerykańskiego banku centralnego - poinformował Biały Dom.

"Dziś rozmawiałem z Larrym Summersem i przyjąłem jego decyzję o rezygnacji z ubiegania się o fotel prezesa Rezerwy Federalnej" - podał w komunikacie prezydent Obama. Chwilę wcześniej rezygnację Summersa ogłosił nowojorski dziennik "Wall Street Journal".

Druga kadencja obecnego prezesa banku centralnego USA Bena Bernanke'a upływa w styczniu 2014 roku. Uważano, że Summers miał największe szanse przyjść na jego miejsce.

d4dwscg

Wokół Summersa narosło jednak wiele kontrowersji, m.in. dotyczących jego poparcia dla deregulacji w latach 90. XX wieku i jego krytycznych komentarzy pod adresem kobiet, gdy był rektorem uniwersytetu Harvarda.

Poparcie Obamy dla Summersa wywołało też podział w szeregach Partii Demokratycznej, część członków senackiej komisji bankowej skłaniała się bowiem raczej do poparcia obecnej wiceszefowej Fed Janet Yellen i głosowaniu przeciw Summersowi w przypadku nominowania go przez prezydenta.

20 senatorów z Partii Demokratycznej podpisało apel do Obamy, wzywający do poparcia Yellen.

Obama już wcześniej wskazywał, że wybór nowego szefa Fed będzie jedną z najważniejszych decyzji gospodarczych jego drugiej kadencji. Do nowego szefa banku centralnego bowiem należeć będzie decyzja, czy i w jakim stopniu kontynuować dotychczasową "kryzysową" politykę monetarną Fed, czy też wrócić do bardziej tradycyjnej roli banku centralnego. (PAP)

zab/ ana/

d4dwscg

Podziel się opinią

Share
d4dwscg
d4dwscg