Lego wygrywa sprawę o prawa autorskie. Koniec niemal identycznych chińskich podróbek
Zestawy klocków pod marką Bela produkowane i sprzedawane są w Chinach przez dwie firmy. Mimo że prawa autorskie do samych kolorowych klocków Lego wygasły w 2011 roku, sąd uznał, że niemal identyczne zestawy naruszają prawo autorskie duńskiego producenta.
Zdaniem przedstawicieli Lego, wyrok przed chińskim sądem jest przełomowy – podaje BBC. Zapał on we wrześniu, ale dopiero teraz się uprawomocnił.
Zdaniem wicedyrektora ds. prawnych w Grupie Lego Petera Thorslunda Kjaera, ostatnie orzeczenie to dowód, że chińskie sądy będą zwracać większą na ochronę i egzekwowanie praw własności intelektualnej.
To kolejny krok po wcześniejszym orzeczeniu, że nazwa i logo duńskiej firmy są dobrze znanymi znakami towarowymi w Chinach.
Mimo tego chińskie podróbki stanowią spory kłopot dla Lego. Zestawy są do siebie tak podobne, że nawet szef chińskiego oddziału Lego nie był w stanie ich odróżnić od oryginału – co dowiodło BBC.
Prezes LEGO: To więcej niż firma i klocki
Same klocki nie są już objęte prawami autorskimi. Godtfred Kirk Christiansen, który wymyślił Lego, patent na te kolorowe klocki złożył 28 lipca 1958 w amerykańskim urzędzie patentowym. Został on zatwierdzony 24 października 1961 roku.
Zgodnie z prawem, po 50 latach od tego momentu prawa patentowe wygasają. Tym samym od 25 października 2011 roku duńskie klocki można powielać jeden do jeden. Prawo to dotyczy jednak samych klocków, a nie całych tematycznych zestawów.