Trwa ładowanie...
lekarze

Lekarze deklarują pracę tylko w jednym szpitalu. Na prowincji może zabraknąć medyków

Lekarze specjaliści do piątku mogli zadeklarować, czy będą pracować tylko w jednym szpitalu w zamian za wyższą pensję. Oficjalnych danych jeszcze nie ma, ale w niektórych szpitalach na taki krok zdecydowała się ogromna większość lekarzy. Jest duże ryzyko, że teraz zabraknie ich na prowincji.

Share
Lekarze deklarują pracę tylko w jednym szpitalu. Na prowincji może zabraknąć medyków
Źródło: Shutterstock.com
d2q0hw3

Jak poinformował serwis rmf24.pl, w Szpitalu Bielańskim taką deklarację podpisało 115 specjalistów, czyli 83 proc. pracujących w tym jednym z największych szpitali w Warszawie.

To nie wyjątek. Podobnie wysoki odsetek lekarzy deklarujących pracę tylko w jednym szpitalu zanotowali także szefowie kilku innych dużych lecznic specjalistycznych.

Wideo: lekarze odkryli nowy organ w ludzkim ciele

Szpitale mają przekazać te dane do Narodowego Funduszu Zdrowia do końca tego tygodnia.

d2q0hw3

Trudno się dziwić lekarzom, że wybierają pracę w jednym szpitalu, skoro nagrodą za taką deklarację jest wzrost etatowej pensji do 6750 zł brutto.

Podwyżki dla lekarzy miały wyciszyć problem w służbie zdrowia, polegający na tym, że młodzi lekarze często biorą dyżury w różnych szpitalach, przekraczając wszelkie normy czasu pracy.

Z drugiej strony nowe przepisy powodują, że szczególnie prowincjonalne szpitale będą miały problem personelem, a chorych nie będzie miał kto leczyć.

Jak mówi Marcin Sobotka z Porozumienia Rezydentów, szpitale w mniejszych miejscowościach "opierają swoją działalność na lekarzach, którzy przyjeżdżają z większych ośrodków, na przykład z Warszawy czy Łodzi".

RMF informuje też, że ponad 90 procent lekarzy-rezydentów złożyło oświadczenie, że po skończeniu specjalizacji przez co najmniej dwa lata będą pracować w Polsce.

W zamian dostaną "bon patriotyczny", czyli gwarancję wyższych zarobków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2q0hw3

Podziel się opinią

Share
d2q0hw3
d2q0hw3