Lekkie wyhamowanie wzrostów

Podczas czwartkowej sesji utrzymywały się pozytywne nastroje na giełdzie. W dalszym ciągu przeważały rosnące rynki akcji.

Zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy akcji notowały nowe tegoroczne maksima, nieco bardziej mieszane nastroje można było zaobserwować na rynkach azjatyckich. Na wczorajszy dzień przypadały publikacje wyników kwartalnych Google i AMD. Chodzi w przypadku obu spółek wyniki były lepsze od prognoz, to inwestorzy z dystansem podeszli do tych danych. Brak euforii obserwowanej poprzednio na dobre wyniki może przyczynić się do schłodzenia nastrojów na rynkach akcji. Kluczowa dla dzisiejszej sesji będzie reakcja na publikację wyników przez Bank of America i General Electric.

Utrzymujące się obawy o losy Grecji w dłuższym horyzoncie czasowym przyczyniły się do utrzymania presji na wyprzedaż waluty europejskiej. Co prawda spadki na EURUSD nie zdołały pokryć swoim zasięgiem utworzonej na początku tygodnia luki wzrostowej, jednak notowania znalazły się poniżej wsparcia w postaci 38,2% zniesienia całości impulsu wzrostowego z okolic 1,3280. Publikowane w tym tygodniu dane dobrze wpisywały się w scenariusz stopniowego ożywienia gospodarczego w USA, jednak to co w dalszym ciągu martwi to słaba kondycja amerykańskiego rynku pracy. Wczorajsze dane na temat ilości nowo zarejestrowanych bezrobotnych to potwierdziły. Priorytetem dla Fed będzie utrzymanie niskich stóp procentowych dopóty, dopóki ożywienie będzie zauważalne również na rynku pracy.
Na rynku walutowym obserwujemy generalnie w dniu dzisiejszym wzrost awersji do walut wyżej oprocentowanych, osłabienie złotego i aprecjację waluty japońskiej. Na indeksie dolarowym obserwujemy wyhamowanie spadków tuż powyżej istotnej strefy wsparcia w rejonie 80,00.

Motorem dzisiejszym ruchów będzie reakcja giełda na kolejne publikacje wyników kwartalnych. Mniejsze znaczenie powinny mieć zaplanowane na dziś publikacje makroekonomiczne ze strefy euro i USA.

EURPLN

Opublikowane w dniu wczorajszym dane na temat inflacji z Polskie potwierdziły spadek tego wskaźnika w lutym do 2,6% w skali roku. Takie dane wskazują na to, że najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach inflacja powinna oscylować wokół celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5%, z zdaniem przedstawiciela MF latem inflacja może nawet zwolnić do poniżej 2,0%. Tak więc wobec utrzymującego się wzrostu gospodarczego i inflacji pod kontrolą nie ma presji na zacieśnianie obecnej polityki monetarnej. W dniu dzisiejszym złoty pozostaje słabszy, co ma związek ze wzrostem awersji do ryzyka. Kluczowym wsparciem pozostają okolice zniesienia 61,8% całości ostatniej fali wzrostowej na poziomie 3,85, natomiast najbliższy opór wyznaczają okolice 3,8850.

EURUSD

Utrzymująca się presja na dalszą wyprzedaż waluty europejskiej doprowadziła do spadku notowań EURUSD poniżej wsparcia w postaci zniesienia 38,2% całości ostatniej fali wzrostowej. W obecnej chwili kurs oscyluje w rejonie 1,3540 i obserwujemy próbę odreagowania wczorajszych spadków. Aktualnym pozostaje strefa wsparcie w okolicy 1,3485-1,3500, natomiast najbliższy opór w okolicy 1,3600 wyznacza 100-okresowa srednia na wykresie godzinowym. Dziś poznamy dana na temat inflacji CPI i bilansu handlowego ze strefy euro- dane te jednak nie powinny mieć istotnego wpływu na notowania EURUSD.

GBPUSD

Wzrost awersji do ryzyka przyczynił się także do spadku notowań GBPUSD, które wyhamowały w pobliżu krótkoterminowej linii trendu wzrostowego. Tym samym najbliższe wsparcie w rejonie 1,5360 zostało wybronione, a notowania w dalszym ciągu znajdują się powyżej 38,2% całości zniesienia ostatniego impulsu wzrostowego, co powinno być pomocne w ograniczeniu spadków na tej parze. Ponadto specjaliści z Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych podnieśli prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w kolejnych dwóch latach do 1,3% w 2011r i 1,4% w 2012r., w czym pomocne powinno być globalne ożywienie gospodarki.

USDJPY

Waluta japońska umocniła się w stosunku do innych walut wyżej oprocentowanych na fali wyhamowania wzrostów na rynkach akcji. W piątek indeks tokijskiej giełdy Nikkei spadł o 1,5% i znalazł się na ja niższym poziomie od prawie 3 tygodni. Notowania USDJPY zbliżają się w okolice wsparcia na poziomie 92,23, gdzie przebiega zniesienie 38,2% całości ostatniej fali wzrostowej. Dalszy wzrost awersji do ryzyka może przyczynić się do przełamania tego poziomu. Najbliższym oporem pozostaje rejon 93,70.

Anna Wrzesińska

eurozłotydolar

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)