Trwa ładowanie...
d396mjw

Lena Kolarska-Bobińska nowym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego (komunikat)

...

Share
d396mjw

03.12. Warszawa - MNiSW informuje:

Prezydent Bronisław Komorowski powołał dziś na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lenę Kolarską-Bobińską. Zastąpiła dotychczasową minister, prof. Barbarę Kudrycką.

- Chcąc budować nowoczesne, mądre społeczeństwo i dynamicznie rozwijającą się gospodarkę musimy postawić na naukę. To ona jest dziś najefektywniejszym motorem rozwoju społecznego i ekonomicznego - mówi prof. Kolarska-Bobińska.

d396mjw

Jak podkreśla, priorytetem jej działań będzie budowanie Polski innowacyjnej, taka chce być dzisiaj również Unia Europejska. - Europa buduje Unię innowacji, a Polska musi być jej ważną częścią. Musimy wzmocnić pozycję polskiej nauki i polskich uczelni w świecie i współpracę naszych centrów badawczych z zagranicznymi partnerami - zaznacza nowa minister. - To przesłanie jest szczególnie ważne dzisiaj, gdy Rada Unii Europejskiej zatwierdziła w Brukseli nowy program ramowy finansowania badań "Horyzont 2020" oraz program Erasmus Plus.

Jak dodaje prof. Kolarska-Bobińska, ważne jest rozwijanie polskiej myśli technologicznej oraz lepsza współpraca uczelni i ośrodków naukowych z przemysłem. Jednym z kluczowych celów na najbliższe lata będzie też podnoszenie jakości studiów. - Jak pokazały badania PISA, oceniające umiejętności uczniów w 65 najbardziej rozwiniętych krajach świata, polscy uczniowie należą do ścisłej czołówki. Takich absolwentów powinny też wypuszczać polskie uczelnie - podkreśla minister nauki.

Lena Kolarska-Bobińska jest profesorem socjologii. W okresie 1991-1997 zajmowała stanowisko dyrektora Centrum Badania Opinii Społecznej. Od 1997 sprawowała funkcję dyrektora Instytutu Spraw Publicznych. Doradzała prezydentom RP: w latach 1992-1995 Lechowi Wałęsie (Komitet Ekonomiczny), w 2001-2005 Aleksandrowi Kwaśniewskiemu (Grupa Refleksyjna), a także pełnomocnikowi rządu do spraw negocjacji członkowskich z Unią Europejską.

Do momentu objęcia funkcji ministra była posłanką do Parlamentu Europejskiego. Zasiadała tam w Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Komisji Rozwoju Regionalnego i Komisji Petycji. Była w grupie doradców unijnego komisarza ds. badań, innowacji i nauki.

d396mjw

Uhonorowana m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez prezydenta RP, a także Idre National du Merite - odznaczeniem przyznawanym przez prezydenta Republiki Francji. Jest autorem ponad 300 prac naukowych: książek, artykułów, opracowań i badań naukowych publikowanych w prasie polskiej i zagranicznej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d396mjw

Podziel się opinią

Share
d396mjw
d396mjw