Trwa ładowanie...
emerytury

Lepper: Samoobrona nie opowie się za cięciami w polityce społecznej

Samoobrona nie opowie się nigdy za
jakimikolwiek cięciami w polityce społecznej, za pogorszeniem
sytuacji polskich emerytów, rencistów, ludzi pracy - zapewnił w
sobotę wicepremier Andrzej Lepper.

Share
Lepper: Samoobrona nie opowie się za cięciami w polityce społecznej
Źródło: PAP
d428tjz

Lepper na konferencji prasowej w Sejmie, odnosząc się do reformy emerytalnej i propozycji dotyczących emerytur pomostowych, podkreślił, że Samoobrona nie zgodzi się na to, "by jakakolwiek grupa miała warunki gorsze niż ma do tej pory, nawet stawiając na ostrzu koalicję".

Wicepremier zapewnił, że minister pracy Anna Kalata (Samoobrona) "na pewno nie przygotuje takiego projektu, który będzie uderzał w którąkolwiek z grup społecznych, chyba że będzie rekompensata".

d428tjz

Według Leppera, może będzie można przedłużyć o 4 lata okres obowiązywania ustawy regulującej przyznawanie emerytur pomostowych (termin obowiązywania ustawy upływa w 2007 roku). Koszty ustawy to ok. 2 - 2,5 mld zł rocznie" - mówił Lepper.

Tymczasem minister Kalata zaznaczyła, że celem resortu jest dokończenie reformy emerytalnej. Zapowiedziała, że trzy projekty ustaw dotyczące emerytur pomostowych, wypłat emerytur z II filara oraz nowych zasad naliczania rent inwalidzkich trafią w przyszłym tygodniu do konsultacji społecznych. Ministerstwo pracy na początku kwietnia przyjęło założenia tych projektów.

Kalata poinformowała, że "w kwestii emerytur pomostowych resort przygotował kilka wariantów jeżeli chodzi o listę zawodów, która będzie uprawniona do tego, aby otrzymywać emerytury pomostowe". "Będziemy zabiegać, aby krąg podmiotowy był jak największy. Skutki finansowe dla takiego rozwiązania to kwota 68 mld zł w latach 2008- 2033" - powiedziała. W założeniach przyjęto, że ustawa ta miałaby obowiązywać od stycznia 2008 r.

Jednocześnie min. Kalata nie wyklucza możliwości przedłużenia ustawy, której moc kończy się w 2007 roku.

d428tjz

Jak wyjaśnił wiceminister pracy Romuald Poliński, na podstawie rozporządzenia z 1983 roku do przejścia na wcześniejsze emerytury byłoby uprawnionych ponad 1 mln 200 tys. osób, zaś na podstawie nowych przepisów będzie to ok. 312 tys. osób. Przywileje mieliby zachować górnicy, natomiast stracą je m.in. nauczyciele, artyści, dziennikarze. Na podstawie nowych definicji pracy w szczególnych warunkach oraz o szczególnym charakterze stworzono listę 51 stanowisk uprawniających do wcześniejszego świadczenia. Emerytura pomostowa miałaby wynosić nie mniej niż 90 proc. najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS.

Ponadto Kalata poinformowała, że w przyszłym tygodniu komitet Rady Ministrów przyjmie ustawę o corocznej waloryzacji rent i emerytur na poziomie wskaźnika inflacji zwiększonego o 20 proc. udziału we wzroście przeciętnego wynagrodzenia. Dodała, że na ten cel w budżecie na 2008 r. znajdzie się kwota 5 mld 700 mln zł.

Minister zapowiedziała także, iż w czerwcu będzie gotowy projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu minimalnym zakładający jego stopniowe podwyższanie do poziomu 50-60 proc. przeciętnej płacy.

d428tjz

Podziel się opinią

Share
d428tjz
d428tjz